Tradiční poskytovatelé půjček ve Francii odmítli financovat prezidentskou kampaň Marine Le Penové, jejíž strana je mnohými považována za extremistickou a protievropskou. Národní fronta potřebuje získat alespoň 20 milionů eur, což je minimální požadavek pro vedení plnohodnotné prezidentské kampaně.
Po několika neúspěšných pokusech získat dostatek finančních prostředků od francouzských finančních institucí se NF v roce 2014 obrátila na „Ruskem podporovanou finanční instituci, od které měla dostat celkem 9 milionů eur“, píše americká CNBC. Z transakce ovšem nakonec sešlo, jelikož daná finanční instituce vstoupila do insolvenčního řízení.
„Obrátila jsem se na evropské, britské, americké i ruské banky. Jsem připravena přijmout první nabídku,“ uvedla Le Penová v nedávném rozhovoru pro Deutsche Welle.
Le Penová se ovšem nakonec obrátila na francouzskou společnost, která je ve vlastnictví jejího otce Jeana-Marie Le Pena. Podle amerického deníku Financial Times by měla francouzská politička od společnosti Cotelec dostat 6 milionů eur.
Zástupce ředitele Národní fronty Florian Philippot v neděli rádio stanici Evropa 1 potvrdil, že peníze strana obdrží od skupiny Cotelec, která je ve vlastnictví Jeana-Marie Le Pena. Na tuto společnost se prý strana obrátila z toho důvodu, že „francouzské banky všechny žádosti o půjčku odmítly“.
Podle deníku Financial Times poskytnutá půjčka dokládá přetrvávající úzké vztahy mezi Marine Le Penovou a jejím otcem, který stranu vedl v minulosti. Francouzská politička se prý přitom snaží pro nadcházející prezidentské volby vytvořit novou podobu strany.
Jedná se o pokus o distancování se od předešlých výroků jejího otce, který byl několikráte obviněn z xenofobie a antisemitismu a který byl ze strany vyloučen v roce 2015 poté, co zopakoval předešlé výroky o nacistických plynových komorách, které podle něj byly pouhým „historickým detailem“.
Pro Národní frontu to bylo již příliš. Le Penová se snažila na svou stranu získat širší francouzský elektorát, který byl nespokojen s horšící se ekonomickou situací, ale výroky jejího otce pro ně byly příliš silnou kávou. Le Pen byl tedy ze strany vyloučen. Nyní se ovšem zdá, že vztahy tak úplně přetrženy nebyly.
Philippot v rozhovoru pro francouzskou rozhlasovou stanici uvedl, že „hlavní problém spočívá v tom, že francouzské banky si vybírají, jaké prezidentské kandidáty finančně podpoří a jaké ne“.
Zástupce ředitele Národní fronty dokonce zašel tak daleko, že od francouzské vlády požadoval schválení zákona, který by bankám nařídil poskytnout půjčky na všechny politické kampaně bez rozdílů agendy strany. Stěžoval si, že francouzský finanční systém úmyslně blokuje NF v účasti na demokratickém procesu.
„Proč banky dávají půjčky extrémní levici Mélenchona, a nás ignorují?“ postěžoval si politik.
Philippotův komentář zazněl na francouzské rozhlasové stanici několik hodin poté, co stávající prezident Francie Francois Hollande učinil svůj poslední novoroční proslov před francouzským národem.
Hollande tuto možnost využil k varování Francouzů před rostoucí hrozbou nacionalismu ve světě a před politikou Národní fronty.
„Není možné představit si naši zemi obehnanou zdmi, orientovanou pouze samu na sebe, navrátivší se k národní měně a diskriminující některé své občany. To už by ani nebyla Francie. Toto vše je v sázce,“ varoval.
Philippot na prezidentova slova v neděli reagoval prohlášením o „probouzejících se národech, které zmítají západním světem“. Jako příklad uvedl nedávné rozhodnutí Velké Británie opustit EU, vítězství Donalda Trumpa a odmítnutí ústavních reforem v Itálii.
„Vítězství Národní fronty ve Francii je dalším projevem tohoto nezvratného trendu. Věřím, že k tomu dojde, musí,“ uvedl Philippot.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: fib