Transparency International brala, kde to šlo. Peníze zkasírovala i za Kurzy občanské protikorupční sebeobrany. Ministerstvo školství jí za to zaplatilo přes 3 miliony

18.12.2018 13:25 | Zprávy

ParlamentníListy.cz v pondělí publikovaly materiál o tom, odkud získávala neziskovka Transparency International peníze. Mezi subjekty byla celá řada státních institucí jako například ministerstva, ale i soukromé firmy, kupříkladu stavební SKANSKA. Naše redakce proto oslovila jednotlivé zástupce společností či resortů, aby nám objasnili, za co přesně peníze šly a co přesně pro ně Transparency International vykonávala.

Transparency International brala, kde to šlo. Peníze zkasírovala i za Kurzy občanské protikorupční sebeobrany. Ministerstvo školství jí za to zaplatilo přes 3 miliony
Foto: Hans Štembera
Popisek: David Ondráčka, bývalý ředitel Transparency International ČR

Podle vyjádření společnosti SKANSKA: „S Transparency International spolupracujeme již od roku 2011. Od roku 2013 jsme členy Klubu Transparency International. Naše spolupráce se týkala především projektu 4ETIKA, jehož cílem bylo podpořit formou grantové soutěže začínající projekty, které se zabývají zvýšením transparentnosti, omezením korupce a zlepšením společenského a podnikatelského klimatu v naší zemi. Úspěšné grantové programy mohly získat finanční podporu až do výše 200 tisíc korun. Každoročně Klubu Transparency International zasíláme sponzorský dar s cílem podpořit organizaci v antikorupčních činnostech. Roční sponzoringový plán schvaluje vedení společnosti,“ uvedla pro ParlamentníListy.cz tato stavební firma.

Naši redakci ale samozřejmě zajímaly především státní instituce, které do Transparency International nalily mnohdy i víc než deset milionů korun během uplynulých let.

Resort školství potvrdil zjištění ParlamentníchListů.cz, která se týkala sum (vyplaceny byly přes 3 miliony korun), tímto vyjádřením: „Transparency International byly Vámi uvedené prostředky vyplaceny za projekt s názvem Kurzy občanské protikorupční sebeobrany, který se realizoval v letech 2012 až 2014.“

Peníze do neziskovky ovšem poslala i Asociace inovativního farmaceutického průmyslu. Důvod? „Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP) v České republice implementovala projekt Transparentní spolupráce. Je inspirovaný americkým Sunshine Act a je prosazovaný v celé EU Evropskou federací farmaceutického průmyslu a asociací (EFPIA). Cílem tohoto projektu je primárně objasnit rozsah a podstatu spolupráce mezi zdravotnickými odborníky, zařízeními a farmaceutickými společnostmi a ozřejmit výši souvisejících plnění. To vše proto, aby vztahy mezi průmyslem, lékaři a zdravotnickými zařízeními byly maximálně transparentní. Projekt byl spuštěn v roce 2014. Za tento kalendářní rok byla v červnu 2015 data poprvé zveřejněna,“ konstatovala Asociace pro PL.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: B. Richterová a T. A. Nový

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Měl by podle vás Turek přijít o řidičák?

Podle mě ano, myslím, že kdyby se jednalo o běžného občana, už by ho neměl. On jel přeci nejen rychle, ale do toho ještě měl mobil v ruce, a to je přeci taky protizákonné. A co jako odborník na dopravu říkáte na to, že podle Turka by se rychlost na dálnicích měla zvýšit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pochod proti potratům zničený Policií ČR? Nová svědectví

4:40 Pochod proti potratům zničený Policií ČR? Nová svědectví

Pochod pro život musel být ukončen předčasně poté, co jej zablokovaly tisíce fanoušků potratů. Polic…