Třetí dávku musíte! I když nevíme nic. Doktor Hel k omikronu

15.12.2021 7:15 | Ze sítí

Mutace covidu omikron se šíří podobně jako stepní požár. A bohužel se zdá, že proti ní zcela bezpečně neochrání ani prodělání nemoci, ani očkování. Tedy první dvě dávky očkování. Co s tím? Biochemik profesor Zdeněk Hel se rozhodl popsat, co bychom měli dělat teď. Nahlédněte.

Třetí dávku musíte! I když nevíme nic. Doktor Hel k omikronu
Foto: repro Youtube, tan
Popisek: Profesor imunologie Hel

Biochemik a profesor patologie Zdeněk Hel, jeden z předních představitelů iniciativy Sníh, se rozepsal o koronavirové mutaci omikron. Zdůraznil, že už teď o této mutaci víme, že se velmi rychle šíří, takže se stane dominantní variantou v EU i USA někdy na počátku příštího roku.

A na co je tedy třeba se připravit?

V prvé řadě na to, že omikron obchází imunitu získanou z očkování.

„Omikron obchází imunitu po očkování. Zveřejněné studie ukazují 5 až 40-násobné snížení neutralizační aktivity po prodělání nemoci či po dvou dávkách vakcíny Pfizer. Dobrou zprávou je, že lidé s posilující třetí dávkou vakcíny vykazují výrazně lepší hodnoty (přibližně 3-násobné snížení neutralizační aktivity). Ochranný účinek 2 dávek vakcíny Pfizer po 5 měsících od podání proti variantě omikron klesá na přibližně 35 %. Ze 43 lidí nakažených novou variantou v USA bylo 34 plně naočkovaných,“ napsal profesor Hel na sociální síti Facebook.

Stejně tak prý omikron umí obcházet imunitu získanou z prodělání nemoci. „Předběžná data z UK ukazují 3-8krát vyšší schopnost prolomit imunitní bariéru. Data z JAR naznačují 2.4-násobné riziko infekce,“ upozornil Hel.

To všechno může znamenat, že by mutace omikron mohla představovat problém, protože i když může být mutace omikron smrtelně nebezpečná jen pro malé procento lidí, při vysokém počtu nakažených bude i malé procentro rizikových případů představovat vysoká čísla.

Hel má za to, že mutace omikron bude více napadat mladé lidi a děti.

A vidí u ní ještě jeden velký problém. „Monoklonální protilátky od firem Regeneron a Eli Lilly, které jsou v současné době v ČR k dispozici, nejsou proti variantě omikron účinné,“ upozornil. Ale protilátky Sotrovimab od firmy GSK fungují. Proto by je vláda měla nakoupit co nejrychleji," žádá Hel.

Má však i pozitivní zprávy.

„Dá se očekávat, že prodělání nemoci i očkování budou poskytovat signifikantní míru ochrany proti vážnému onemocnění způsobenému variantou omikron. Zvýšený stupeň ochrany bude zřejmě poskytovat: a) prodělání infekce variantou Delta v posledních 3 měsících, b) posilující dávka vakcíny aplikovaná v posledních 3 měsících, c) hybridní imunita získaná proděláním nemoci a očkováním (v jakémkoli pořadí),“ konstatoval.

Jedním dechem však dodal, že v tuto chvíli nevíme, do jaké míry bude očkování či předchozí prodělání nemoci bránit těžkému průběhu onemocnění způsobenému mutací omikron.

Jak s tímto sdělením naložit?

Podle Hela je třeba dodržovat rozestupy, používat respirátory, hodně testovat, důsledně trasovat kontakty nakažených. A naprosto zásadní je z jeho pohledu dát co největšímu počtu lidí třetí dávku.

„Aplikovat posilující třetí dávky vakcíny v co největším rozsahu. Posilující očkování indukuje silnou odpověď neutralizačních protilátek, která významně chrání i proti variantě omikron. Neutralizační aktivita proti variantě omikron se po aplikaci posilující dávky vakcíny zvyšuje až 100násobně. Zkrátit minimální interval mezi 2 a 3 dávkou na 4 měsíce a učinit posilující dávku dostupnou pro všechny občany nad 18 let. Zahájit masivní očkovací kampaň posilující dávkou podobně jako v UK a Dánsku,“ uvedl Hel.

Volal také po očkování dětí a mladistvých.

Vláda by podle něj měla udělat ještě jednu věc.

„Zajistit nákup a aplikaci antivirotik. Molnupiravir od firmy Merck je již dostupný, má však bohužel relativně nízký účinek. Paxlovid od firmy Pfizer vykazuje vynikající předběžné výsledky (až 89 % účinnost proti variantě Delta; účinnost proti variantě omikron se testuje),“ uvedl pan profesor.

A celá společnost by podle Hela měla především podpořit zdravotníky.

„Zachovat klid a rozvahu, důvěřovat moderní vědě, medicíně a vládě. Základním nástrojem boje proti pandemii musí být přístup založený na vědeckých poznatcích a doporučení špičkových světových odborných institucí, nikoli na osobních názorech, preferencích, či anekdotických pozorováních. Jako vždy a především: podporovat zdravotníky a všechny ostatní pracovníky v první linii, hrdiny naší doby, kterým za tolik vděčíme,“ zdůraznil nakonec.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: mp

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Šílený Fiala, mám o něj strach. Babiš zvedl koalici mandle, Pekarová i Pavel Novotný nadskočili

14:01 Šílený Fiala, mám o něj strach. Babiš zvedl koalici mandle, Pekarová i Pavel Novotný nadskočili

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš v pátek v Poslanecké sněmovně poslal premiéra Petra Fialu na léčení …