Server britského deníku The Guardian anglicky mluvícím čtenářům připomněl, že Merz, předseda Křesťanskodemokratické unie, v minulosti vyhlašoval, že se staví zdrženlivě k možné spolupráci s protimigrační a často také protiunijní Alternativou pro Německo. Před pár hodinami dal však najevo, že na lokální úrovni by spolupráce CDU a AfD teoreticky mohla být možná.
Na komunální úrovni se musí s demokraticky zvolenými představiteli AfD jednat pragmatičtěji, řekl Merz v letním rozhovoru pro ZDF. „Pokud se tam zvolí správce městské části, starosta, který patří k AfD, je samozřejmé, že pak hledáte způsoby, jak v tomto městě dále spolupracovat,“ uvedl.
Od některých svých spolustraníků si za to vysloužil kritiku.
Na sociální síti Twitter své prohlášení posléze korigoval.
V rozhovoru pro německou televizi ZDF však odmítl, že by CDU mohla s AfD spolupracovat na celostátní úrovni.
Bavorský premiér Markus Söder (CSU) v pondělí potvrdil, že jeho strana odmítá jakoukoli spolupráci s AfD, „bez ohledu na politickou úroveň“. Protože AfD je „antidemokratická, pravicově extremistická a rozděluje naši společnost“, napsal na twitteru předseda sesterské strany CSU. „Není to slučitelné s našimi hodnotami.“
Proti se postavil i hesenský premiér Boris Rhein (CDU). „Za CDU Hessen mohu velmi jasně říci, že dělící linie je jasná. Nejsou našimi partnery, nespolupracujeme s nimi,“ řekl v pondělí v ranním magazínu ZDF. AfD je strana, „která se neslučuje s křesťansko-demokratickými hodnotami“.
Po vlně kritiky Merz své prohlášení zmírnil a dal najevo, že stále platí dosavadní usnesení CDU, které zapovídá spolupráci s AfD i na komunální úrovni.
The Guardian upozornil, že nedávné průzkumy ukazují, že pravicově populistická AfD má 20–22 % hlasů, za CDU s 26–28 % – obě před třemi středolevými, zelenými a liberálními stranami, které tvoří německou vládu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.