„Kolik lidí se vejde do Afriky?“ začal Pavel Štrunc obecnou otázkou. Kechlibar odvětil, že to záleží na tom, jaké životní podmínky jsou ještě přijatelné. „Ten kontinent je poměrně velký, ale za evropských podmínek by i současné obyvatelstvo mělo problémy tam žít, kdyby každý měl mít klimatizaci a auto, a taky nesmíme zapomenout, že velká část toho kontinentu je neobyvatelná, že jsou to pouště jako Kalahari nebo Sahara. Kechlibar také zmínil, že předchozí modely a propočty počítaly s největším nárůstem obyvatelstva v Asii, ale tam se populační růst zpomaluje, a teď se ukazuje, že Afrika v otázce obyvatelstva poroste rychleji, než se očekávalo.
Kechlibar z toho odvozuje, že vzroste tlak na vystěhovávání. „To bývalo vždycky, protože my už jsme viděli mockrát v historii situaci, kdy v nějaké oblasti začalo prudce vzrůstat obyvatelstvo. Poprvé se to stalo v 18. století v Británii. To bylo poprvé, co úmrtnost prudce poklesla a porodnost zůstávala stejná. Spočtěte, kolik lidí dnes na světě mluví anglicky, a přitom je to takový malý ostrov,“ zabrousil do historie Kechlibar a zmínil všechny velké anglofonní země jako USA, Kanadu, Austrálii, Indii a Jižní Afriku.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas