Pečinka připomněl, že českou politickou scénou hýbe spor o postoj ke dvěma paktům, o nichž se v těchto dnech hlasuje v OSN. „Pakt o uprchlících česká vláda podpořila, naopak pakt o migraci odmítla,“ poznamenal Pečinka. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO), jak uvádí Pečinka, jde o dva rozdílné dokumenty, europoslanec Jan Keller (ČSSD) tvrdí, že jde o dva provázané dokumenty.
„Celý spor má tři roviny: filozofickou, politickou a právní. Ve filozofické rovině jde o spor mezi občanskými a lidskými právy. Občanská práva vyrůstají z nějakého společenského systému, který vznikl díky dlouhému úsilí mnoha generací občanů, kteří na daném území sdílejí stejné hodnoty, zákony a instituce,“ poznamenal Pečinka a věnoval se i politické rovině sporu.
„Je to konflikt mezi suverenisty, reprezentovanými dnes Spojenými státy, a internacionalisty, jako je Německo,“ zmínil.
Původní text ZDE.
„A nakonec má celý spor i právní stránku. Pokud se prosadí, že mezinárodní právo je nadřazeno tomu národnímu, budou muset soudci rozhodovat v souladu s ním. Kupříkladu v otázkách jako vyhoštění cizinců nebo práva na azyl a pobyt v dané zemi. Dnešní filozofické a politické konflikty jsou ve skutečnosti spory o zítřejší soudní rozhodnutí,“ zmínil Pečinka s tím, že politické strany v Česku by si měly zformulovat, co vlastně chtějí.
„Zatím styl české vlády připomíná ze všeho nejvíc tanec – tři kroky doprava, dva doleva a nazpátek. Premiér Babiš sice kritizuje ministry ČSSD za jejich vstřícnost k migraci, ale jeho europoslanci a frakce, v níž zasedá v europarlamentu, je v tomto směru daleko radikálnější,“ zakončil Pečinka.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef