Tři týdny do voleb: Velký favorit Babiš

02.09.2024 15:08 | Monitoring

Hnutí ANO zcela ovládlo předvolební průzkum agentury Kantar pro krajské volby, které se budou konat 20. a 21. září. Převaha hnutí ANO je patrná ve všech krajích České republiky. V sedmi krajích na vedoucí pozici útočí koalice Spolu a její uskupení. V šesti krajích pak na druhém místě stojí Starostové a nezávislí.

Tři týdny do voleb: Velký favorit Babiš
Foto: Reprofoto: FCB Andreje Babiše
Popisek: Andrej Babiš na dětském hřišti

„Oranžová tsunami“ z roku 2008, kdy ČSSD pod rukou Jiřího Paroubka ovládla kraje i Senát, protože lidé dali ve volbách najevo svůj nesouhlas s vládou ODS, se pravděpodobně chystá i pro letošní volby do krajů, vyplývá z předvolebního průzkumu agentury Kantar a Data Collect, který si nechala vypracovat Česká televize.

Průzkum pracoval s principem takzvaného potenciálu jednotlivých stran a uskupení usilujících o vedení jednotlivých krajů. To znamená lidí, kteří v průzkumu uvedli, že o možnosti volit uvedenou stranu či uskupení uvažují. Voličské jádro je pak označením pro voliče, kteří budou jednoznačně volit uvedenou stranu. Agentury Kantar CZ a Data Collect se mezi 6. a 27. srpnem dotazovaly více než 12 tisíc lidí starších 18 let, v jednotlivých krajích bylo osm set až tisíc účastníků průzkumu.

V Karlovarském kraji si ANO připisuje volební potenciál 38,5 %, přičemž voličské jádro dosáhlo 17,5 %, tedy zdaleka nejvíce. Na druhém místě se ocitl STAN s potenciálem 26,5 %, ale s jádrem 2,5 %. Takže Starostové a nezávislí mají velmi slabé jádro, ale silný potenciál. ODS s podporou TOP 09 na Karlovarsku bude určitě volit 4,5 % voličů, potenciál má pak 19 %.

Jihočeský kraj, který nyní vede populární hejtman za ODS Martin Kuba, se z celorepublikového průměru nikterak nevymyká. ANO do krajských voleb kráčí s volebním potenciálem 39,5 % a s voličským jádrem 13,5 %. ODS, kde drží kormidlo Martin Kuba, dosahuje volebního potenciálu 26 %, ale voličské základny jen ve výši 8 %. Třetí STAN se může těšit z 22,5 % potenciálu, ale opět velmi slabé voličské základny, která dosahuje na 0,5 %.

Plzeňský kraj se z celorepublikového průměru nikterak nevymyká. ANO do krajských voleb kráčí s volebním potenciálem 38,5 % a s voličským jádrem 14,5 %. ODS spolu s TOP 09 dosahuje volebního potenciálu 27 %, ale voličské základny jen ve výši 8 %. Třetí STAN se může těšit z 22 % potenciálu, ale slabé voličské základny, která dosahuje na 1 %.

Ústecký kraj vykazuje pro hnutí ANO velké sympatie. Volební potenciál tam hnutí Andreje Babiše dosahuje závratných 47 %, volební základna se pak v průzkumu vyšplhala na 24 %. Druzí se na Ústecku uchytili svým volebním potenciálem 19,5 % Starostové pro Ústecký kraj, ale s voličskou základnou dosahující 1 %. Třetí na Ústecku skončila v průzkumu koalice SPD, Trikolory a PRO s potenciálem 16,5 % a voličskou základnou 5 %.

I na Pardubicku průzkum ovládlo hnutí ANO s potenciálem 37 % a voličskou základnou 15 %. Druhý za ANO se umístil STAN s 23,5 % potenciálu, ale s 1 % voličského základu. Třetí pozici pak v průzkumu hájí ODS a TOP 09 s 22,5% potenciálem a 5% základem. Dlouholetý hejtman Pardubického kraj Martin Netolický, který svou stranickou kartičkou spadá pod SOCDEM, se s 18% potenciálem a 1% základem nachází v koalici 3PK – Pro prosperující Pardubický kraj.

Jediný kraj, kde to má hnutí ANO s prvním místem nahnuté, je kraj Liberecký, který se dlouhodobě těší správě hejtmana Martina Půty za STAN. ANO si v Libereckém kraji připisuje 37,5 % potenciálu a 18 % základu. Hned na krk hnutí dýchá STAN 37% potenciálem a s základnou velikosti 6,5 %. Třetí se o vedení kraje hlásí koalice SPOLU s potenciálem 19,5 % a 6 % základu.

V Královéhradeckém kraji se hnutí ANO dostalo na 38,5 % potenciálu s voličskou základnou 16,5 %. Hned za hnutím ANO se na druhém místě v průzkumu drží koalice Silní lídři pro kraj s potenciálem 24,5 % a 7,5 % základny. Koalice Silní lídři pro kraj v sobě skrývá úřadujícího hejtmana Martina Červíčka z ODS, zároveň nabízí i výběr z politiků KDU-ČSL. Třetí se v průzkumu umístila kolice STANu, TOP 09, LES a HDK. Ta se vedle potenciálu 21,5 % může těšit z 2 % voličského základu.

Ani Jihomoravský kraj se nevymyká z celorepublikové tsunami hnutí ANO. To si připisuje v kraji 38 % potenciálních voličů a 17 % těch oddaných, kteří ANO podpoří určitě. Za ANO se dostává koalice SPOLU, kterou vede uřadující hejtman Jan Grolich za KDU-ČSL. Za SPOLU následuje STAN s 20 % potenciálu a 1 % základu.

Bezkonkurenčně nejvyšší podporu má hnutí ANO v Moravskoslezském kraji, kde potenciál hnutí v průzkumu dosáhl až na závratných 49,5 % a to s 24,5 % základu. Koalice SPOLU pak nedosahuje svým potenciálem v kraji ani na základnu ANO, když dosáhla na 21,5 % potenciálních voličů, přičemž voličskou základnu má SPOLU v Moravskoslezském kraji ve výši 6 %. Pro třetí místo si pak v průzkumu doběhl STAN s 19,5 % potenciálu a 1 % základny.

Na Vysočině se také nechystá překvapení. ANO v kraji získává 41,5 % potenciálu a 19,5 % základny. Druhé místo s potenciálem 26 % patří uskupení Společně se Starosty pro občany, do které ho patří ODS, Starostové pro občany a TOP 09. To má voličskou základnu 6 %. Následuje uskupení Starostové pro Vysočinu, což je koalice STAN a SNK ED, jejichž potenciál dosahuje na 22,5 % a 1 % rozhodnutých voličů.

Kdyby ve Zlínském kraji volili hnutí ANO všichni, kteří o něm jako o alternativě uvažují, dosáhlo by ve volbách výsledku 43,5 %, Určitě pak ANO bude volit 18,5 % voličů. Druhé místo obsadili Starostové pro Zlínský kraj s 22% potenciálem a 2,5% základnou. V koalici se skrývá STAN s podporou TOP 09. Třetí pozici v průzkumu pro Zlínský kraj získalo  uskupení K21 ZLÍNSKÝ KRAJ 21. STOLETÍ, v tomto uskupení figuruje KDU-ČSL a Zlín 21. Ty by mohly získat 17,5 %, voličskou základnu pak mají ve výši 3 %.

Olomoucký kraj se stejně jako další kraje chystá při tsunami obsadit hnutí ANO s potenciálem 45 % a základnou 20 %.  21 % náleží Starostům pro Olomoucký kraj, což je uskupení STAN a SNK ED. Ti mají 1% voličskou základnu. 17,5 % je potenciál, který by pak mohla vytěžit koalice SPD, Trikolora, PRO a Svobodných. A to se základnou 4 %.

„Hnutí ANO zvažují častěji lidé starší a lidé s nižším vzděláním. U STAN, ODS a TOP 09 nebo Pirátů je tomu přesně naopak,“ píše agentura Kantar. 

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Marian Kučera

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Odvolání Hřiba

Pane Nachere, nemyslíte, že už je opravdu na čase odvolat Hřiba? Sice jste v opozici, ale podle mě by se k vám přidal i někdo z koalice, a pokud ne, tak se jen potvrdí, že takovým lidem jde jen o korýtko, protože je více než jasné, že je Hřib totálně nekompetentní a navíc nedůvěryhodný a dost možná ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vánoční Miloš Zeman: Hrozí nám cenzura a vládnou amatéři

16:09 Vánoční Miloš Zeman: Hrozí nám cenzura a vládnou amatéři

Prezident České republiky (2013-2023) Miloš Zeman navázal na svou tradici vánočních poselství. Zhodn…