„Nevím přesně z jakého důvodu, ale začal jsem nedávno přemýšlet o knize Lestera Thurowa. Pro příliš mladé či čtenáře s kratší pamětí připomínám, že zkraje 90. let se Lesterova kniha o ekonomickém zápolení mezi Japonskem, Evropou a Spojenými státy stala světovým bestsellerem. Kniha získala pozitivní odezvu zejména u lidí, kteří se obávali, že Amerika ztrácí svoji konkurenční výhodu a Japonsko ji brzy převálcuje. Lesterova kniha také hrála do karet všeobecnému povědomí o globální ekonomice jako boji za konkurenční výhody,“ píše Krugman.
Krugman přiznává, že v té době byl k výše zmíněné publikaci značně kritický. „Argumentoval jsem tím, že hospodářský úspěch nebo neúspěch má jen velmi málo společného s mezinárodní konkurencí. Uvažoval jsem v poslední době, kdo si tedy v onom konkurenčním boji vedl nejlépe. Přišel jsem na to, že vůbec nikdo,“ uvádí Krugman a dokazuje své poznání na grafu vývoje HDP v demografické skupině 15 až 64 let v Japonsku, Spojených státech a Francii mezi lety 1990 až 2014. „Zarážející je to, jak jsou si vývojové křivky HDP u těchto tří zemí podobné,“ komentuje Krugman.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro