Trojský kůň Hradu v ČSSD. Komentátor Leschtina má jasno

01.03.2019 12:40 | Zprávy

„Do Lidového domu právě vtáhl vlivný a věrný trojský kůň Hradu,“ tak popisuje nedávný vstup ministra zemědělství Miroslava Tomana do ČSSD komentátor Českého rozhlasu Plus Jiří Leschtina, který důrazně varuje hned před několika věcmi.

Trojský kůň Hradu v ČSSD. Komentátor Leschtina má jasno
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Toman, ministr zemědělství

Že tomu tak je, to prý napoví i Tomanova politická a profesní dráha. Leschtina připomíná, že Tomana prezident Zeman v roce 2013 jmenoval do Rusnokovy vlády, která nikdy nezískala důvěru parlamentu. „Spojenectví bylo utuženo ještě téhož roku, když Toman kandidoval v mimořádných volbách do Poslanecké sněmovny v Ústeckém kraji jako lídr Strany práv občanů – Zemanovců,“ uvedl.

Slavnostním zpečetěním tohoto svazku pak prý bylo udělení prezidentské medaile Tomanově otci, komunistickému ministrovi ve Štrougalově vládě. A zakladateli rodinné firmy Tomanů. „Ta při první prezidentské kampani věnovala na podporu Miloše Zemana půl milionu korun,“ doplnil komentátor.

„Vstup tak blízkého Zemanova muže do ČSSD asi těžko povede k oživení liberálního křídla ve straně,“ míní a dodává, že spíš dojde k oživení zemanovské platformy Zachraňme ČSSD.

A poukazuje na další problém související se vstupem Tomana. „Stejně jako Babiš je i Toman vyšetřován Evropskou komisí kvůli podezření z dotačního střetu zájmů,“ připomněl a upřesnil, že když už byl Toman ministrem, doputovaly totiž do firmy Agrotrade jeho otce a bratra dva miliony korun z evropských dotací.

Stejně jako Babiš se Toman brání argumenty, že premiér ani ministr zemědělství nerozhodují o poskytnutí evropských dotací a nemohou na našich úřadech ovlivnit jejich přidělování. „Premiér i šéf agrárního rezortu mohou určit, zda dotace budou proudit k velkým firmám typu Babišova Agrofertu či rodinné firmy Tomanů nebo k malým a středním podnikům,“ podotkl Leschtina s tím, že v posledních letech evropské peníze v drtivé míře plynuly především k zemědělským velkopodnikatelům.

„Toman přichází do ČSSD jako vlivný politický emisar prezidenta, který celá léta systematicky kutá na zničení ČSSD. A také jako premiérův spojenec v jejich dotačním byznysu,“ je si jistý komentátor.

„Proč si tohoto kumpána mocenského tandemu Zeman – Babiš nechal Hamáček vnutit jako svého kandidáta do vlády a přihlíží jeho vstupu do strany, to nevysvětlil,“ napsal na závěr s tím, že stejně tak nevysvětlil, proč si ČSSD pozvala na sjezd svého ‚úhlavního hrobaře‘ – Miloše Zemana“. 

Původní zdroj ZDE

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

20:17 Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

REPORTÁŽ „Chtělo by to změnu legislativy, ať stát může pomáhat postiženým městům a obcím rychleji ne…