„Jak se přátelé a spojenci USA v úžasu dívají na už zcela jistou vyhlídku souboje mezi Hillary Clintonovou a Donaldem Trumpem v listopadových prezidentských volbách, měli by udělat víc, než jen lomit rukama. Musejí doufat v nejlepší, ale připravit se na nejhorší,“ tvdí Emmott, pro kterého „to nejhorší“ představuje právě zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem.
Zvolení realitního magnáta, který nikdy nesloužil v žádném úřadu, by podle Emmotta mělo dalekosáhlé důsledky pro celý svět. Trump totiž, na rozdíl od Clintonové, která představuje setrvalý stav politiky USA, znamená drastické změny.
„Ale jak dramatické, to nelze říct,“ píše Emmott a dodává, že Trump se zcela vymyká běžným standardům republikánských kandidátů, a to je jeden z důvodů, proč je vhodné se na jeho možný příchod řádně připravit.
Trump už totiž potvrdil ve svém proslovu o zahraniční politice, že za jeho působení dojde k zásadním změnám, tou největší pak bude nová orientace USA předně na sebe sama a pak až na všechny ostatní. To podle Emmotta znamená, že by Trump zrušil mnoho zavedených obchodních dohod, přitvrdil opatření proti ilegální migraci a zcela změnil přístup k obraně země.
A proto je nutné, aby jednotlivé země, které by tímto Trumpovým přístupem mohly být ovlivněny takřka okamžitě, jako příklady uvádí Mexiko a Kanadu, jež mají s USA dohodu o volném obchodu NAFTA, či země, které jsou členy Transpacifického obchodního partnerství (TPP), držely při sobě. Protože jedině společným postupem se o sebe dokážou postarat.
Emmott vidí dvě možnosti přípravy. Tou první je posílit vlastní pozici, aby se jednotlivé země mohly lépe postavit novým USA, druhou pak upevnit vztahy s ostatními zeměmi, a vlastně tím tak nahradit ztracené spojenectví s USA.
To samé musejí učinit členské státy EU a NATO, držet při sobě proti novým Trumpovým USA, zbavit se závislosti na americké armádě a vzít svou bezpečnost do vlastních rukou. Akorát Evropa je rozdělená, migrační krize na ní má neblahé účinky a to nejhorší, co by se mohlo podle Emmotta stát, je vystoupení Velké Británie z EU, čímž by došlo k jejímu výraznému oslabení.
Problém však budou mít především asijské země, které byly zvyklé na to, že jejich bezpečnost zaručovaly USA. Například takové Japonsko nemá se sousedními zeměmi žádné bezpečnostní smlouvy a spoléhá se na USA stejně jako Jižní Korea, přičemž mezi oběma zeměmi panuje značná animozita. Tu je však na čase odložit stranou, zabránit dalšímu štěpení společnosti a společně se postavit „méně přátelské Americe“.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: spa