Trump je ve svěrací kazajce. Kdyby se s Putinem dohodl, udělají z něj doma média maňáska, soudí novinář, který dobře poznal USA

08.07.2017 8:25 | Zprávy

Redaktor MF Dnes Milan Vodička, dlouholetý zpravodaj deníku v USA, se ve svém dnešním komentáři zaměřil na včerejší první setkání americké hlavy státu Donalda Trumpa s jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem. „Summit s Putinem nemohl přinést nic světoborného. To chce čas. I malou dohodou s Ruskem by si Trump koledoval doma o nařčení ze zrady,“ konstatoval.

Trump je ve svěrací kazajce. Kdyby se s Putinem dohodl, udělají z něj doma média maňáska, soudí novinář, který dobře poznal USA
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Donald Trump

Úvodem Vodička rozebírá prvotní podání ruky obou státníků. Kdy Putin stál u vysokého stolu v rohu místnosti, Trump přišel, natáhl ruku jako první, trochu se uklonil a následně Putinovi sevřel pravici do obou rukou. Oba dva muži se přitom culili, píše komentátor. 

Časopis Time si na rozbor setkání najal experta na řeč těla:

„V Hamburku se sešlo dvacet nejbohatších zemí světa, ale krátká schůzka prezidentů USA a Ruska přebila všechno. Jako za časů sovětsko–amerických summitů. Přestože Rusko už je dávno jen stínem SSSR těch časů a ani Amerika už není tím, čím bývala,“ podotýká Vodička. Čekat, že se zeměkoule začne točit jinak, se však podle něj nedalo. Již jen proto, že Trumpovi svázali doma ruce a Putin to ví.

„Trump nemůže s Putinem momentálně nic dojednat, protože mu doma v Americe nasadili svěrací kazajku a pořád ji utahují. V atmosféře, kdy demokratická a mediální opozice otevřeně nadhazují, že Trump je Putinův maňásek, by byla každá dohoda automaticky napadena jako výprodej amerických zájmů a odměna Putinovi,“ řekl Vodička.

A také proto, že takhle se to nedělá, dodal komentátor. 

„Dohody mezi velmocemi se už obvykle neupečou tak, že si vůdci sednou ke stolu, jeden z nich vynese téma a po licitaci je cena na světě. Pracují na nich štáby expertů celé měsíce dopředu a prezidenti obvykle učešou poslední detaily. Všichni jsou poučeni tím, jak se Ronald Reagan a Michail Gorbačov na Islandu v roce 1986 sešli – a zase rozešli, protože když už bylo klubko skoro celé rozmotané, na úplném konci narazili na uzel, který nebyl dopředu uvolněn. Summit skončil krachem,“ zmínil Vodička a dodal, že dohoda o příměří v části Sýrie, jež má začít platit v neděli, je jen drobkem. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Proč jste při předkládání zákona o střetu zájmů postupoval tak, jak jste postupoval?

Soud zákon shodil ze stolu ne kvůli obsahu, ale formě, jakou byl přijat. Přitom kdybyste postupoval tak, jak se má, zákon by přeci taky prošel nebo myslíte, že ne? A myslíte, že je obecně transparentní postupovat tak, jak jste postupoval vy, tedy že jste zákon chtěl prosadit jen jako přílepek bez to...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Přestřelka z europarlamentu má dohru: Pošle Nerudová syna na Donbas?

19:51 Přestřelka z europarlamentu má dohru: Pošle Nerudová syna na Donbas?

Před Vánoci zněla europarlamentem poměrně šťavnatá čeština. Po Novém roce přestřelka znovu ožila na …