Trump má co napravovat. Izraelský expert v Praze přednášel, jak Obama naštval většinu amerických spojenců

31.03.2017 11:43 | Zprávy

REPORTÁŽ Americký prezident Donald Trump to bude mít na Středním východě hodně těžké. Barack Obama tam totiž za sebou zanechal řadu problémů, které bude muset řešit. V první řadě bude muset opět získat důvěru spojenců. To řekl světoznámý odborník na zahraniční politiku USA na Středním východě z Izraele Ejtan Gilboa.

Trump má co napravovat. Izraelský expert v Praze přednášel, jak Obama naštval většinu amerických spojenců
Foto: Hans Štembera
Popisek: Přednáška na CEVRO institutu Donald Trump a Blízký východ

„V první řadě musí obnovit americkou důvěryhodnost na Středním východě. Arabští spojenci, Izrael, ale i nepřátelé ztratili víru v americké vedení. Je třeba zastavit nukleární program Íránu a válku v Sýrii, která si vyžádala na půl milionu obětí,“ začal profesor Ejtan Gilboa líčit, co by měl Trump řešit na Středním východě. Jeho výčet zdaleka nebyl u konce.

Erdogan sultánem

Profesor Gilboa, jenž zakládal školu komunikace na Univerzitě Bar-Ilan v Izraeli, vystoupil v pražském CEVRO Institutu s přednáškou Donald Trump a Střední východ. Vlastně šlo o výčet úkolů, které ho po váhajícím angažmá Obamovy administrativy v oblasti čekají. Mimo další by měl omezit ruský vliv v Sýrii, který posílil vnímání prezidenta Vladimira Putina jako spolehlivého vůdce, ale i popasovat se s Tureckem, kde se tamní agresivní prezident Recep Erdogan prý chce stát sultánem a posunout zemi k islámské teokracii.

Na Středním východě, jak sdělil Gilboa, existují tři složky politické motivace – historie, náboženství a kultura. „Objevení nových náboženských sporů mezi sunnity a šíity je velkým problémem a snaží se jich využít Írán. Ten chce vytvořit šíitskou mocnost a zapojit do toho šíity v celé oblasti, takže je zdrojem nestability,“ doplnil s tím, že převážně sunnitské Turecko chce zase zabránit vzniku „Kurdského státu“ v jakékoliv formě.   

Sýrie a Daesh

„Obamova vláda byla nemile překvapena vstupem Putina do Sýrie. Obama tam za sebou zanechal vakuum a Putin tam posílil svůj vliv s myšlenkou, že pokud nic neudělá, režim Bašára Asada zmizí, což by byl problém třeba pro Írán. Západ si myslel, že tato intervence dopadne jako sovětské angažmá v Afghánistánu, ale nestalo se. Putin se ukázal jako skutečný vůdce, který ví, co chce. Na rozdíl od Obamy zůstal loajální ke spojencům,“ prohlásil expert.

Podle něj takzvaný Islámský stát, který se nazývá Daesh, přijde brzo o základny v Sýrii a v Iráku. Nicméně má řadu dalších základen po světě, třeba je velice silný v Nigérii. Radikální islamismus navíc nezmizí, protože jsou jeho ideje atraktivní pro radikály a mládež z evropských zemí. „Ke snu o islámském chalífátu se lidé budou vracet. Přitahuje to mladé muslimy, kteří nenávidí Západ a hledají vlastní identitu,“ dodal.

Tajná diplomacie

„Obamova politika byla vstřícnější k nepřátelům USA,“ prohlásil napřímo Gilboa a pokračoval: „Nejvíce frustrované byly Saúdská Arábie, Egypt a Izrael. Trump chce ukázat, že to dokáže lépe než Obama a bude úspěšnější. Írán staví alianci půlměsíce – Teherán, Bagdád, Damašek a Bejrút. Pro USA a spojence jde o noční můru. Jaderná dohoda s Íránem obsahuje jaderné hlavice, ale střely ne. Nicméně testování střel je také dosti nebezpečné a každý ví, k čemu by měly střely v budoucnu sloužit. Obama se díval na Írán jako na partnera, Trump ho bere jako nepřítele, což dal najevo posláním námořních sil do Jemenu.“

Samozřejmě, že profesor Ejtan Gilboa zmínil i otázku izraelsko-palestinských vztahů, když řekl: „Palestinci očekávali, že Obama donutí Izraelce k ústupkům, aniž by museli sami ustupovat, takže odmítli jednat. Mezi Benjaminem Netanjahuem a Obamou navíc bylo osobní nepřátelství. Trump bude chtít Palestince postrčit k přímým jednáním. Otázka je, zda uspěje. Palestinci dostali možnost žít v Izraeli v míru, ale nevyužili ji. Palestinci totiž nechtějí žít ve vlastním státě, je to pokrytectví.“ Nicméně nakonec naznačil, že skutečných průlomů v těchto otázkách lze dosáhnout hlavně tajnou diplomacií, což se osvědčilo třeba na Balkáně.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Milá Katko,

Slováci z KSS se přejmenovali na SDL, aby nedráždili generaci, která o KSS jen slyšela. Díky médiím dostala KSS Černého Petra a tak ji Weis , předseda KSS, přejmenoval na SDĽ. Teď jen málo lidí si vzpomene na KSS. Proč se nezkusíte přejmenovat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Výmluvy. Překrucování. „Zbytečný orgán“ kryje Řezníčka z ČT. Stížnost nepomohla

8:00 Výmluvy. Překrucování. „Zbytečný orgán“ kryje Řezníčka z ČT. Stížnost nepomohla

Spoluzakladatel Společnosti pro obranu svobody projevu Daniel Vávra obdržel vyjádření Rady ČT na stí…