Trump nastupuje, už to sviští: Vezmeme si zpět Kosovo! Vezmeme zbraně a půjdeme, půjdeme všichni, zní ze Srbska

17.01.2017 9:24 | Zprávy

Srbsko se připravuje na okupaci části severního Kosova; má se jednat o podobnou situaci, ve které v roce 2014 Rusko anektovalo Krym. Mediální agentuře Reuters toto v pondělí sdělil prezident Kosova Hashim Thaci. Jde o další nečekaný pohyb v mezinárodní politice v období nástupu amerického prezidenta Donalda J. Trumpa. Úvahy o přitvrzení vystupování v mezinárodních vztazích již zazněly z Maďarska, převratné změny se čekají ve vztazích USA–Rusko.

Trump nastupuje, už to sviští: Vezmeme si zpět Kosovo! Vezmeme zbraně a půjdeme, půjdeme všichni, zní ze Srbska
Foto: archiv
Popisek: Vlajka jednostranně vyhlášeného Kosova

Kosovské speciální jednotky v sobotu 14. ledna znemožnily přejezd kosovsko-srbské hranice vlaku přijíždějícímu ze Srbska, který byl vyzdoben národními barvami a slovy „Kosovo patří Srbsku“.

Srbsko neuznává nezávislost své bývalé provincie Kosova, a z toho důvodu ani kosovské úřady nežádalo o povolení na přejezd hranic vlaku, který srbská vláda „financovala a organizovala“, píše Reuters.

Hned následující den po incidentu se k celé situaci vyjádřil srbský prezident Tomislav Nikolič. „Jednání Kosova svědčí o tom, že prahne po válce s Bělehradem,“ cituje slova srbského lídra mezinárodní agentura.

Na druhé straně prezident Kosova Hashim Thaci uvedl, že celá akce měla za cíl „vyprovokovat“ kosovské úřady a vytvořit záminku pro vojenskou intervenci ze Srbska, jejímž cílem by byla anexe severní části Kosova. V této oblasti podle údajů Reuters žije 50 000 etnických Srbů, kteří odmítají akceptovat kosovskou nezávislost a přejí si, aby bylo toto území spravováno Bělehradem.

„Srbsko mělo v úmyslu využít tento vlak, který jim byl darován Ruskem, nejprve k tomu, aby za jeho pomoci odřízlo severní část Kosova od zbytku země a poté ji připojilo k Srbsku. Jedná se o krymský model,“ cituje Reuters slova Thaciho Reuters.

Podobně jako v případě Srbů v severní části Kosova je i Krymský poloostrov domovem mnoha etnických Rusů, kteří i po pádu Sovětského svazu zůstali věrní Moskvě a ke kyjevským autoritám chovali nedůvěru.

Srbsko o kosovskou provincii přišlo, když síly NATO donutily bombardováním Bělehradu v roce 1999 srbskou armádu stáhnout svá vojska poté, co z jejich strany údajně došlo k masakru 10 000 etnických Albánců. NATO do dnešního dne v Kosovu udržuje vojenský kontingent s počtem okolo 5000 mužů, který má za úkol zachovat mír v regionu.

Podobně jako Srbsko i jeho dávný spojenec Rusko – a mnoho dalších zemí – odmítá uznat kosovskou nezávislost, která byla vyhlášena v roce 2008.

Poté, co se srbský prezident Nikolič v neděli v Bělehradu setkal s vedoucími představiteli srbské armády, pohrozil opětovným vysláním vojsk do Kosova.

„Jestliže tam Srbové přicházejí o život, pošleme tam armádu. Půjdeme všichni, já se také přidám, ostatně to nebude poprvé,“ uvedl prezident Nikolič, který je bývalým členem ultranacionalistické Srbské radikální strany a v 90. letech bojoval s ostatními Srby v Chorvatsku.

V odpovědi na slova srbského prezidenta Thaci uvedl, že „jakýkoli pokus Srbska o anexi Kosova by spustil řetězovou reakci napříč celým západním Balkánem“, cituje jeho slova Reuters.

Napětí komplikuje snahy Bělehradu i Prištiny o vstup do Evropské unie, o což oba státy usilují. Jednou z podmínek pro vstup je ovšem normalizace vztahů mezi oběma státními útvary.

K obnovení vzájemné nevraživost došlo tento měsíc, když byl bývalý ministerský předseda Kosova Ramush Haradinaj zatčen ve Francii na popud Srbska, které ho viní z válečných zločinů.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: fib

Michal Zuna byl položen dotaz

Jaká je podle vás pravděpodobnost, že na nás Rusko zaútočí?

Tvrdíte, že je třeba si ho držet co nejdál od těla, to nerozporuji, na druhou stranu, myslíte, že má Ukrajina šanci ho vojensky porazit i se vší pomocí od jiných států, včetně nás? Protože zatím to tak nevypadá a je mi tak Ukrajiny i líto. Myslím, že vyhasí strašně moc životů a ,,zbytečně", že tato ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Pavel dalším cílem reklamy SPD. Nebude rád

11:11 Petr Pavel dalším cílem reklamy SPD. Nebude rád

Série obrazových alegorií SPD má aktuální pokračování, dotýkající se výročí 17. listopadu. Připomíná…