Ekonomka Ilona Švihlíková ve videu dostupném na YouTube: Inovace Republiky poznamenala, že Evropa, nebo přesněji řečeno Evropská unie, je v poslední době ekonomickým otloukánkem. „Mám pocit, že EU má v poslední době v rukou toho černého Petra. Ale do značné míry si ho vybrala sama. Ostatní si hlídají své ekonomické zájmy. Trump je toho typický představitel. Ale prostě EU si třeba myslí, že má hájit národní zájmy někoho jiného. Tak to je pak těžké,“ kroutila lhavou
Bude pro Českou republiku rok 2025 lepší, než ten proběhlý?Anketa
„A Trump chce, aby se ten průmysl do Spojených států vrátil. To upřímně řečeno chápu, protože ona země, která nemá průmyslovou bázi, nedopadne dobře, protože ona se pak ta společnost úplně rozjede. Na jedné straně pak stojí lidé z Wall Street s těmi všemi svými odměnami, a na straně druhé tam jsou lidé, kteří obracejí ty hamburgery, jak se říká, a mají čtyři práce a jsou rádi, že spí v autě,“ poznamenala Švihlíková.
Trump si je toho podle ekonomky vědom, jen situaci řeší tím, že vyhrožuje uvalováním cel. A nerozlišuje přitom mezi spojenci, ty Švihlíková popsala jako „vazaly“ Spojených států, a ostatními ekonomickými hráči. Problém je, že Čína a další na to budou reagovat a Spojeným státům to mohou oplatit různými cestami. „Evropská unie ne. Ta už zase hraje nejservilnějšího ze servilních,“ trpce se usmála v jednu chvíli ekonomka.
Další háček vidí v tom, že cla sama o sobě průmysl do USA nevrátí. „To není tak, že mi stačí jeden nástroj, abych mohla něco takto komplexního změnit,“ podotkla Švihlíková.
Mnozí evropští politici se navíc o Trumpovi nevyjadřovali příliš lichotivě. A k dovršení všeho zlého poté staronová předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen sdělila, že EU bude nakupovat více zkapalněného plynu z USA. Švihlíková v této souvislosti poznamenala, že takový nápad je absolutně neekologický. V době, kdy se v Bruselu ohánějí Green Dealem. Nemluvě o tom, že takovéto počínání ceny energií v Evropě nezlevní.
Naproti tomu Čína může na USA uhodit podobně tvrdě, když omezí vývoz zpracovaných vzácných kovů do USA. „A tím ta Čína říká: Podívejte se, my vám teda do zadku opravdu nepolezeme, a sami máme karty, se kterými můžeme hrát,“ řekla Švihlíková.
Vzácné kovy Američané využívají v nejmodernějších technologiích, zejména i ve zbrojním průmyslu.
Teď navíc Čína brzdí obchodní výměnu s USA a soustřeďuje se na své asijské okolí, i na Střední Asii, ale např. i na Latinskou Ameriku, případně na země BRICS.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Miloš Polák