Hned jak prezident Trump sestoupil z prezidentského Air Force One na saúdskou půdu, na červeném koberci ho přivítal saúdský král Salmán bin Abd al-Azíz. Poté usedl do černé prezidentské limuzíny a vydal se na jednání. V paláci Trump z rukou krále obdržel nejvyšší civilní vyznamenání. Oba státníci se shodli, že stojí o silné bilaterální vztahy. Poté spolu podepsali celou řadu dohod, mezi nimi i dohodu o prodeji amerických zbraní do Saúdské Arábie v hodnotě 100 miliard dolarů. Zbraně mají pomoci právě v boji s teroristy.
Národní ropný gigant Saudi Aramco údajně také podepsal dohodu v celkové hodnotě 50 miliard s americkými společnostmi.
Trump mohl být spokojen, protože se dočkal podstatně vřelejšího přivítání než jeho předchůdce v úřadu Barack Obama. Toho Saúdové vnímali jako příliš opatrného ve vztahu k Íránu a k Sýrii, což se saúdské královské rodině ani trochu nelíbilo. Také to dali Obamovi jasně najevo. Když ještě jako prezident USA přiletěl do Saúdské Arábie v dubnu loňského roku, na letišti ho nevítal saúdský král, ale jen starosta Rijádu.
Trump vedle Saúdské Arábie míří také do Izraele a do Itálie, resp. do Vatikánu, kde se setká s papežem Františkem. Nový šéf Bílého domu tím chce demonstrovat, že ke světovým náboženstvím přistupuje stejně a bez předsudků.
Na Trumpově cestě leží stíny. Stín nedávného vyhazovu šéfa FBI a stín možného vyzrazení velmi citlivých informací Rusům. Oběma kauzám americká média věnují velkou pozornost.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp