Trump zarazil centrální digitální měnu. Češi si přejí hotovost

26.01.2025 13:48 | Monitoring

Americký prezident Donald Trump pokračuje ve své smršti podepsaných dekretů. Nyní se zaměřil na digitální měny. Trump chce posílit roli Spojených států v oblasti kryptoměn. Zároveň zakázal, aby vznikla kryptoměna řízená centrální bankou, protože to by trhu s kryptoměnami vzalo svobodu. Poslanec Patrik Nacher sdílel výzkum, jak jsou na tom Češi. Ti nadále preferují hotovost jako nejbezpečnější platidlo.

Trump zarazil centrální digitální měnu. Češi si přejí hotovost
Foto: pixabay.com
Popisek: Bitcoin, ilustrační foto

Nařízení Donalda Trumpa cílí na posílení role Spojených států v oblasti kryptoměn. Nařízením ustanovil pracovní skupinu, která bude dbát na vytvoření národní zásoby digitálních měn. Zároveň do pracovní skupiny jmenoval experty, kteří se pohybují mimo státní struktury. Tím chce dosáhnout efektivity obchodování s kryptoměnami a zároveň udržení obchodu s digitálními aktivy mimo federální správu. „Myslím, že tohle Spojeným státům vydělá hromadu peněz,“ řekl Trump při podpisu

Anketa

Závidíte Spojeným státům jejich prezidenta Donalda Trumpa?

87%
hlasovalo: 11130 lidí

Prezidentská pracovní skupina „navrhne federální regulační rámec upravující vydávání a provozování digitálních aktiv včetně stabilních kryptoměn, takzvaných stablecoinů, ve Spojených státech,“ stojí v exekutivním nařízení. „Zpráva pracovní skupiny posoudí ustanovení pro strukturu trhu, dohled, ochranu spotřebitele a řízení rizik.“

Deklarace je spojená s dalším nařízením, které zakazuje jakékoliv kroky ke snaze zavést nebo vydávat digitální měnu centrální banky, nazývanou CBDC.

Důvod? Digitální měny nespadají pod dohled centrálních bank jednotlivých zemí. Jsou tedy „svobodné“, neregulované a neregulovatelné. Podle zásad kryptokomunity pak tyto měny řídí skutečný tržní kapitalismus, kdy měny a jejich hodnota reagují na samotný trh, na jeho nálady. Přičemž centrální banky vyvíjejí snahy o vytvoření digitální verze národních nebo mezinárodních měn. K tomu se chtěla uchýlit i americká centrální banka. Díky dekretu Donalda Trumpa to má nyní zakázáno. Podepsanou deklarací Trump zrušil nařízení svého předchůdce Joea Bidena, který v roce 2022 zadal prozkoumat možnost vzniku regulované národní digitální měny. 

„Výkonný příkaz prezidenta Trumpa představuje klíčový okamžik ve vývoji digitální finanční technologie, odmítá CBDC a místo toho obhajuje decentralizovaná digitální aktiva a inovace soukromého sektoru,“ řekl Michael Levine, finanční ředitel blockchainu a bezpečnostní platformy pro kryptoměny Fireblocks. „Tím, že administrativa upřednostňuje soukromí a staví se proti tomu, co někteří považují za rizika ,monitorování peněz‘ spojeného s CBDC, signalizuje závazek k ekonomické svobodě a podporuje důvěru v řešení založená na blockchainu,“ dodal. Blockchain je systém zápisu do „DNA“ kryptoměny, kde se zaznamenává, komu patří. 

Donald Trump ve čtvrtečním videoprojevu na Světovém ekonomickém fóru v Davosu deklaroval svůj záměr učinit z USA „světové hlavní město umělé inteligence a kryptoměn“.

Evropská centrální banka jde opačným směrem než Donald Trump. Ta od roku 2023 připravuje projekt digitálního eura. „Přípravná fáze projektu byla zahájena v listopadu 2023 a pokládá základy pro případné vydání digitálního eura. To zahrnuje dokončení souboru pravidel pro digitální euro a výběr poskytovatelů, kteří by mohli potenciálně vyvinout platformu a infrastrukturu pro digitální euro. Přípravná fáze zahrnuje rozsáhlé testování a experimentování i pravidelné diskuse s veřejností a dalšími zainteresovanými stranami, aby digitální euro splňovalo potřeby uživatelů a požadavky eurosystému,“ píše Evropská centrální banka.

Jak se k měnám staví česká veřejnost? Češi stále dlí v konzervativních kruzích. Podle nejnovějšího průzkumu STEM/MARK 81 % lidí pravidelně používá hotovost, přičemž hlavními důvody jsou její spolehlivost, nezávislost na technologiích a široká akceptace v každodenním životě. Hotovost by s příchodem centrálně řízené digitální měny mohla výrazně ustoupit, nebo dokonce zcela zmizet.

„Hotovost není jen nástrojem platby, je to také pojistka pro nečekané situace a prostředek, který poskytuje plnou kontrolu nad financemi. Právě proto ji lidé stále považují za nenahraditelnou,“ říká Ondřej Kozák, výkonný ředitel společnosti Euronet. „I přes rozmach bezkontaktních plateb je hotovost stále univerzálním řešením, které funguje kdekoliv a kdykoliv. Tato nezávislost na technologiích je jedním z hlavních důvodů, proč Češi nechtějí na mince a bankovky zapomenout,“ dodal Kozák.

Na průzkum STEM/MARK upozornil na síti X poslanec hnutí ANO Patrik Nacher. 

 

 

 

 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Marian Kučera

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Bylo ze strany ČSSD , SOCDEM , zrušeno Bohumínské usnesení ?

Dobrý den vážená paní europoslankyně K Konečná , zajímalo by mě , zda , kdy a kým bylo navrženo a případně zrušeno ze strany ČSSD , SOCEN , to jejich " moudré " , slavné , Bohumínské usnesení . Děkuji za odpověď a ať se Vám v osobním i politickém životě daří . E Dolejšová .

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 1 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Unikl návrh, co se má stát s Ukrajinou

8:00 Unikl návrh, co se má stát s Ukrajinou

Postup ruských sil na Ukrajině zrychluje. Podle analytika Simplicia padají ukrajinské pevnosti „jako…