Vláda Donalda Trumpa se vyznačuje tvrdým postupem proti demokratické praxi DEI, tedy politice „rozmanitosti, rovnosti a inkluze“. Tato praxe, která vede k diskriminaci, zejména heterosexuálních bílých mužů, by dle Trumpa měla zmizet ze státních institucí. Ale i z jiných organizací. Podle francouzského deníku Le Figaro se Trump hodlá zaměřit i na Hollywood, který je dlouhodobě považovaný za baštu Demokratické strany.
První společností, na kterou se zaměřil, je mediální gigant Disney, který od dob Walta Disneyho prošel dosti zásadní názorovou proměnou. Trump dle deníku požádal regulační úřad FCC (Federální komise pro komunikaci), aby zahájil prošetřování společnosti, která je podezřelá z toho, že praktikuje DEI. Dle Le Figaro dává tento krok smysl, protože Disney je proslulé studio, v očích konzervativců právě „woke kapitalismem“, v překladu „uvědomělým kapitalismem“.
Studio prý již změnilo svůj styl fungování pár týdnů zpátky, kdy zaměstnanci dostali oznámení, že některé iniciativy se budou rušit, například jedna, která měla za cíl hledat talenty z „podreprezentovaných menšin“ a propagovat inkluzivnější příběhy. Tento pokus studia zmírnit postup vůči sobě však dle Le Figaro selhal a Disney, stejně jako mediální gigant Comcast, je pod tlakem.
Herci neskrývali odpor, teď jsou ticho
Hollywoodské hvězdy dříve neskrývaly svůj odpor k Trumpovi. Z úst herců a hereček zněla slova jako hlupák, idiot, fašista, postavit se na odpor a podobně. Ozvali se například Robert De Niro, Chris Evans, John Cusack zpěvačka Cher nebo Jamie Lee Curtisová. Podle zdroje Le Figaro se ale teď všichni drží při zemi. Na předávání Oscarů bylo „podivné ticho“ a nedošlo na žádné frontální útoky ani slova o odporu, Trumpovo jméno při události vůbec nezaznělo. Dle zdroje Le Figaro to ukazuje, že v Hollywoodu zvolili taktiku „počkejme a uvidíme“. Když se proti Trumpovi otevřeně postavil George Clooney, Trump ho na sociálních sítích označil za druhořadého herce a neúspěšného komentátora.
Podle Le Figaro má Trump ideální příležitost se pustit do Hollywoodu. Filmový průmysl oslabily požáry v Los Angeles a také předloňská stávka herců a scenáristů. Hollywood také zřejmě oslabí rozhodnutí Číny odebírat méně amerických filmů v rámci celní války. „Není žádná náhoda, že šéf studia Warner Bros Discovery přikázal manažerům, aby zkrotili výdaje,“ píše deník.
Další páky na Hollywood
Trump má podle něho ještě jednu páku na Hollywood. Nejenže mu hrozí svou křížovou výpravou proti DEI, ale může tamním firmám bránit ve spojování. Například studio Paramount se chce spojit s další firmou v branži, Skydance. Jenže to musí posvětit právě již zmíněná FCC, která zatím ani neoznámila, kdy by rozhodnutí mohlo padnout. Problém je například to, že Trump se soudí s firmou Paramount kvůli tomu, jak zeditovala rozhovor s jeho protivnicí v prezidentském klání, Kamalou Harrisovou. A požaduje 20 miliard dolarů.
Kromě toho, Hollywood má silnou konkurenci z řad technologických firem. Amazon již pohltil bývalého filmového giganta MGM (Metro-Goldwyn-Mayer), Apple a Netlfix produkují filmy a seriály pro své streamovací platformy. Amazon údajně plánuje tento rok vyrobit 14 celovečerních filmů, což je o dva více než Disney. „Technologičtí giganti mají v Hollywoodu silné rozhodovací pravomoci. A většina z nich, jak jsme viděli během inaugurace, slíbila věrnost Donaldu Trumpovi. Jsou oddáni jeho věci,“ uvedl deníkem oslovený expert. Trump tedy bude moci použít svůj vliv a kyvadlo se zhoupne na druhou stranu, míní tento expert.
Výsledky jsou již pozorovatelné. Z animované série Win or Lose už zmizela dějová linka o transgenderové postavě. Úspěch slaví dva filmy založené na Bibli, tedy Marie a Dům Davida. Amazon se rozhodl reprízovat celou sérii The Apprentice, která Trumpa proslavila, a také vydá dokument o Melanii Trumpové. Na vzestupu jsou opět seriály o policistech.
Jeden z bývalých ředitelů hollywoodské společnosti deníku sdělil, že očekává návrat filmů s testosteronem ve stylu Ramba a také návrat westernů. A že „velvyslanci“ Trumpa budou herci jako Gibson, Sylvester Stallone a Jon Voight, kteří budou mít za úkol myšlenky MAGA dostat do zábavního průmyslu. Podle Le Figaro je tento posun přirozený vzhledem k tomu, jak inkluzivní filmy, z posledních například nová Sněhurka, byly propadáky. A i když je Hollywood levicový, stále v něm platí, že „show musí pokračovat“.
Politika zasáhla do Hollywoodu i v minulosti
Nebude to koneckonců poprvé, kdy na Hollywood bude mít vliv politika. Politická situace vedla k ustanovení tzv. Haysova kódu, kterým se americká filmová studia oficiálně řídila od roku 1934 až 1968. Jednalo se ve své podstatě o autocenzuru, tato pravidla určovala, jak může být na filmových plátnech ukazováno násilí, neřestné chování, promiskuita, menšinové orientace, závislosti na drogách a další témata. Tato omezení vedla například k dnes již pověstnému konci filmu Casablanca, kdy přes cenzora neprošla myšlenka, že kvůli hlavnímu hrdinovi opustí žena svého manžela. Haysův kód byl ustanoven proto, protože se studia chtěla vyhnout regulaci ze strany americké vlády.
Dalším příkladem pak byla perzekuce komunistů ve filmovém průmyslu v politicky vyhrocených 50. letech. Někteří herci a scenáristé sympatizující s komunisty v Hollywoodu nesměli pracovat, známé je například jméno scenáristy Daltona Trumba, o kterém v roce 2015 vyšel životopisný film, který ovšem pomíjí, že byl Trumbo členem komunistické strany. Trumbův scénář pro Spartaka byl nakonec dílem, kvůli kterému praxe seznamu zakázaných jmen skončila.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Karel Šebesta
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.