Vrcholí přípravy na setkání mezi prezidenty Spojených států a Ruské federace Donaldem Trumpem a Vladimirem Putinem, k nemuž by mělo dojít v rámci summitu G20, který se bude konat 7. a 8. července v německém Hamburku.
Americký prezident Donald Trump svému týmu podle britského deníku Guardian nařídil, aby připravil soupis případných ústupků, které by mohly Spojené státy učinit ve vyjednávání s Ruskou federací v nadcházejícím týdnu. „Personál Rady pro národní obranu (NSC) byl pověřen vytvořením seznamu ‚ústupků‘ pro první setkání mezi Trumpem a Putinem, včetně navrácení dvou diplomatických budov, které byli Rusové na příkaz Obamovy administrativy nuceni opustit v průběhu americké prezidentské volební kampaně v loňském roce,“ uvádí The Guardian.
Associated Press úvádí, že Trump se v rámci NSC a ministerstva zahraničí setkává s „mocným odporem“ proti tomu, co někteří vnímají jako jednostranné ústupky s úmyslem naladění tónu v americko–ruských vztazích. Mnoho odpůrců Trumpova plánu argumentuje tím, že Rusko doposud neučinilo žádné ústupky ve vyjednáváních o osudu Ukrajiny, kvůli které byly proti Rusku uvaleny sankce v první řadě. Vycházet Rusku vstříc není tedy prý v tomto ohledu namístě.
Jedno z možných „gest“ vůči Rusku, které se v současné době ve Washingtonu projednává, se týká umožnění opětovného přístupu do dvou diplomatických budov v Marylandu a v New Yorku, ze kterých byli ruští diplomaté vyhoštěni dle nařízení bývalého prezidenta Spojených států Baracka Obamy. Jednalo se o součást „balíčku právních opatření“ proti Rusku po jeho hackerském útoku v prezidentských volbách v roce 2016. Barack Obama v té době prohlásil, že byly obě budovy „použity ruským personálem ke špionážním aktivitám“. Obama také ze Spojených států vyhostil 35 ruských úředníků, které označil za „tajné agenty“.
Ve středu se na stránkách ruského ministerstva zahraničí objevilo, že Rusko připravuje „odvetná opatření“ za uzavření dvou ruských diplomatických budov ve Spojených státech, konkrétní informace doposud zveřejněny nebyly. Ruský deník Kommersant v této souvislosti informoval, že Kreml by mohl v odpovědi na kroky Washingtonu „zabavit americké diplomatické nemovitosti v Rusku“ nebo uvalit sankce proti Anglo-americké škole.
Ruská skepse
Andrej Kelin z ruského ministerstva zahraničních věcí v úterý 27. června vyjádřil své pochyby o tom, že by setkání mezi Donaldem Trumpem a Vladimirem Putinem mohlo jakkoli zmírnit napětí mezi Ruskem a Severoatlantickou aliancí. Podle jeho slov se mezi Moskvou a západním vojenským blokem nakupilo příliš mnoho problémů a nedůvěry. „Probít se tímto závalem, který se formoval dlouhá léta, bude velmi dlouhým procesem,“ cituje jeho slova Moskovskij komsomolec.
„Jestli se mezi Ruskem a Spojenými státy budou řešit nějaké otázky na nejvyšší úrovni, bude se s největší pravděpodobností jednat o Sýrii či o KLDR,“ uvedl Kelin z ruského ministerstva zahraničí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: fib