Trumpův „úklid“ USA. Snad to pochopí i naši politici, věří Šmucler

23.02.2025 23:27 | Monitoring

Trumpova administrativa může pokračovat v hromadném propouštění federálních zaměstnanců, rozhodl americký soud. Elon Musk tento krok vítá s tím, že přesun pracovníků do soukromého sektoru výrazně zlepší životní úroveň v USA. Roman Šmucler zdůrazňuje, že Trump a Musk usilují o zásadní změnu – o minimalizaci vlivu neziskových organizací, omezení nevolených struktur ovlivňujících politiku a snížení počtu státních zaměstnanců. Doufá, že podobné kroky pochopí i politici v Česku.

Trumpův „úklid“ USA. Snad to pochopí i naši politici, věří Šmucler
Foto: top09.cz
Popisek: Roman Šmucler

Donald Trump a Elon Musk se spojili v ambiciózní snaze radikálně proměnit státní správu v USA a její vliv na ekonomiku. Tento plán, podpořený i nedávným verdiktem soudu, umožňuje Trumpově administrativě hromadně propouštět federální zaměstnance.

Federální soudce USA Christopher Cooper rozhodl, že administrativa prezidenta Donalda Trumpa může pokračovat v hromadném propouštění federálních zaměstnanců. Zamítl žádost odborů o dočasné zastavení tohoto procesu a uvedl, že nemá pravomoc posuzovat zákonnost těchto výpovědí. Doporučil odborům, aby se obrátily na Federální úřad pro pracovní vztahy, pokud chtějí situaci dále řešit.  

Elon Musk ve svém vyjádření uvedl, že přesun zaměstnanců z málo produktivních a dokonce negativně produktivních míst ve státním sektoru do vysoce výkonných rolí v komerční sféře výrazně zlepší životní úroveň v USA. Tento krok je součástí širší strategie Trumpovy vlády, která se zaměřuje na zeštíhlení státní správy, snížení vlivu neziskových organizací na politiku a zvýšení efektivity vládního aparátu.

Předseda České stomatologické komory Roman Šmucler se k této strategii vyjádřil s tím, že pokud se Trumpovi a Muskovi podaří prosadit zamýšlené reformy, změní to USA na mnoho let dopředu. Podle něj usilují především o dva klíčové cíle, které mají zásadní dopad na americkou politiku i ekonomiku.  

Prvním cílem je minimalizace vlivu neziskových organizací (NGO). Šmucler poukazuje na to, že v USA (a podobně i v Evropě) mají neziskovky obrovský dopad na veřejnou politiku, přestože nejsou voleny občany. Mnoho z nich je financováno státem a využívá veřejné peníze k ovlivňování politického rozhodování, aniž by za to nesly přímou odpovědnost. Omezení jejich vlivu by podle Trumpa i Muska vedlo k větší transparentnosti a k férovějšímu rozhodování, kde by klíčovou roli hrály demokraticky zvolené instituce, nikoli nevládní organizace operující v zákulisí.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Natálie Brožovská

PhDr. Jiří Horák, Ph.D. byl položen dotaz

S kým bysme měli vést válku?

Když se tak připravujeme na válku a chcete posílit rozpočet na obranu, proti komu myslíte, že bude válka vedena? Rusko proti všem? Ač je podle mě Putin šílenec, podle mě vzhledem k tomu, že jaké má problémy na Ukrajině, nemyslím, že by útočil na někoho dalšího, navíc třeba my. Jsme přeci v NATO, a t...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Soudy a vyvlastňování, jde o čas a o miliardy. Přitom o problému s firmou DIAMO se ví už 30 let

11:50 Soudy a vyvlastňování, jde o čas a o miliardy. Přitom o problému s firmou DIAMO se ví už 30 let

Obrovská halda v Heřmanicích prohořívá už třicet let a nebezpečně se přibližuje k nedaleko uskladněn…