"Tržnic v posledních letech velmi výrazně ubylo, oblečení u stánkařů zabavujeme mnohem méně než v minulosti," uvedl ředitel oblastního inspektorátu České obchodní inspekce (ČOI) Marek Novák.
Především v Ústeckém kraji je výrazně patrný úbytek tržnic. Němečtí sousedé sem dříve jezdili nakupovat levnější zboží. "Odliv souvisí zřejmě s menší kupní silou, obecně odchodem mladší generace Sasů do vnitrozemí a tím, že lidé už tolik nejdou po značkách," vyjmenovával Novák.
"Navíc je pro Němce pohodlnější zajet si pár kilometrů dál do Chomutova nebo Mostu a nakoupit v teple v hypermarketu," dodal pro Němce lepší řešení.
Tržnice začaly masově vznikat po roce 1989. Nejvíce jich bylo v příhraničí, například v Dubí. V poslední době se však mnoho z nich stěhuje do větších měst. Také se mění zboží, které se na tržnicích prodává. Dříve bylo hitem značkové oblečení, to ale zabavovala inspekce a darovala dětským domovům.
"V zákoně stále taková možnost je, ale v praxi už to není tak časté. Pokud už někdo značky falšuje, tak to činí způsobem, že je nelze později odstranit, což je podmínkou použití pro humanitní účely. Většinu zabaveného zboží proto musíme likvidovat," vysvětluje Novák, že do dětských domovů už příliš oblečení neputuje. Především proto, že značky by se musely strhávat, což často nelze.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pan