„Je nejvyšší čas, aby opět promluvili řečtí voliči. Měli byste jasně říci, kdo by měl v nadcházejících těžkých časech vést naši zemi. Až vaše hlasování nás rozsoudí,“ prohlásil Tsipras ve svém televizním vystoupení s jasným odkazem na vnitřní rozpory v jeho vlastní straně. Po skončení projevu odnesl prezidentu Pavlopulosovi svoji písemnou rezignaci. Ještě před tím poznamenal, že by se volby mohly konat již za měsíc. Tsiprasova vláda tak vydržela u moci pouhých osm měsíců. Vnitřní soudržnost vzala za své poté, co premiér souhlasil na nátlak tzv. Trojky s dalšími úspornými opatřeními. Přitom jeho strana v zimě uspěla ve volbách právě proto, že se proti úsporným opatřením ostře vymezovala.
Jak uvádí Bloomberg, Tsiprasova odstoupení přijali evropští političtí vůdci bez překvapení. Německá kancléřka na něj reagovala v průběhu své návštěvy Brazílie. „Tsiprasovo odstoupení je součastí řešení, nikoli součástí krize,“ sdělila novinářům Merkelové vyjádření brazilská premiérka Dilma Rousseffová. Podle mnoha expertů se tento taktický krok dal skutečně očekávat, protože Tsiprasova pozice se stále zhoršovala a k přímé vzpouře odpůrců úsporných opatření nescházelo mnoho. „Hlasování dává Tsiprasovi šanci zbavit se rebelů ve své vlastní straně ještě před tím, než bude Řecko a jeho reformy v říjnu podrobeny hodnocení mezinárodního společenství.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro