Tsunami morálního kýče se valí. Zahradil nevydržel pláč za Svobodnou Evropou

18.03.2025 22:40 | Monitoring

Plánované ukončení financování Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda ze strany USA vyvolalo v Evropě ostrou debatu. Komentátorka Lída Rakušanová volá po jeho převzetí Evropskou unií, aby si Evropa zajistila vlastní nezávislý mediální hlas a pokračovala v boji proti dezinformacím. Bývalý europoslanec Jan Zahradil naopak označuje tuto snahu za sentimentální přežitek. Model provozu a financování těchto rozhlasových stanic považuje za neefektivní a překonaný. Zároveň varuje, že EU se snaží vytvořit nový centralizovaný propagandistický nástroj.

Tsunami morálního kýče se valí. Zahradil nevydržel pláč za Svobodnou Evropou
Foto: Repro Info.cz
Popisek: Europoslanec ODS Jan Zahradil

Americký prezident Donald Trump rozhodl o ukončení financování Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda, což vyvolalo obavy o jeho budoucnost. Tento krok je součástí širšího plánu na omezení výdajů a činnosti médií financovaných USA.

Kritici varují, že tím zanikne důležitý zdroj nezávislých informací v autoritářských režimech. Evropská unie zvažuje možnosti, jak rádio udržet, zatímco Rusko rozhodnutí vítá a označuje jej za vnitřní záležitost USA.

Dlouholetá komentátorka Rádia Svobodná Evropa a Českého rozhlasu Lída Rakušanová se v komentáři pro iROZHLAS.cz  zamýšlí nad tím, zda bychom měli Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda zachránit, a to zejména ve vztahu k jeho historickému významu a současné roli v boji proti autoritářským režimům a dezinformacím. 

Připomíná, že Svobodná Evropa byla klíčovým demokratickým protějškem komunistické propagandy, a zmiňuje, že po pádu železné opony někteří volali po jejím zrušení, protože považovali její misi za splněnou. Zdůrazňuje ale, že i v 90. letech byla role rádia stále důležitá – například Václav Havel se osobně zasadil o to, aby RFE/RL vysílalo z Prahy jako symbol demokratické záruky a bezpečnosti.

Přípomíná, že je to třicet let, co rádio vysílá do zemí s autoritářskými režimy, jako je Rusko nebo státy Perského zálivu. Argumentuje tím, že v době dezinformací, hybridní války a fake news je role RFE/RL možná důležitější než kdy dříve, protože je jedním z mála nezávislých zdrojů informací pro lidi ve střední a východní Evropě.  

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Natálie Brožovská

Mgr. Vladimíra Ludková byl položen dotaz

Jak byste definovala dezinformace?

Jak a kdo by podle vás měl posuzovat, co je a co není pravda? A co když se pravda ukáže vlivem času, což se dost často stává? Víte já bych od ODS čekal, že budete bojovat spíš za svobodu slova a ne dělat pravý opak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

*, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseJarle Halsnes , 19.03.2025 10:05:09
No na to pozor! Zas hrozí, že pár stovek, ne-li tisíc lidiček přijde o korýtka bohatě plněná z našich daní, to přece nelze přioustit.

|  7 |  0

Další články z rubriky

10 tisíc, nebo 30 tisíc měsíčně? To je jedno. Neruda brání Fialu

21:35 10 tisíc, nebo 30 tisíc měsíčně? To je jedno. Neruda brání Fialu

Spor na sociálních sítích mezi publicistkou Apolenou Rychlíkovou a právníkem Robertem Nerudou vyvola…