Americký prezident Donald Trump rozhodl o ukončení financování Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda, což vyvolalo obavy o jeho budoucnost. Tento krok je součástí širšího plánu na omezení výdajů a činnosti médií financovaných USA.
Kritici varují, že tím zanikne důležitý zdroj nezávislých informací v autoritářských režimech. Evropská unie zvažuje možnosti, jak rádio udržet, zatímco Rusko rozhodnutí vítá a označuje jej za vnitřní záležitost USA.
Dlouholetá komentátorka Rádia Svobodná Evropa a Českého rozhlasu Lída Rakušanová se v komentáři pro iROZHLAS.cz zamýšlí nad tím, zda bychom měli Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda zachránit, a to zejména ve vztahu k jeho historickému významu a současné roli v boji proti autoritářským režimům a dezinformacím.
Připomíná, že Svobodná Evropa byla klíčovým demokratickým protějškem komunistické propagandy, a zmiňuje, že po pádu železné opony někteří volali po jejím zrušení, protože považovali její misi za splněnou. Zdůrazňuje ale, že i v 90. letech byla role rádia stále důležitá – například Václav Havel se osobně zasadil o to, aby RFE/RL vysílalo z Prahy jako symbol demokratické záruky a bezpečnosti.
Přípomíná, že je to třicet let, co rádio vysílá do zemí s autoritářskými režimy, jako je Rusko nebo státy Perského zálivu. Argumentuje tím, že v době dezinformací, hybridní války a fake news je role RFE/RL možná důležitější než kdy dříve, protože je jedním z mála nezávislých zdrojů informací pro lidi ve střední a východní Evropě.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Natálie Brožovská