Turci, hrajete si s ohněm, varuje novinář po atentátu v Ankaře

18.02.2016 11:10 | Zprávy

Ze včerejšího bombového atentátu, který v turecké metropoli Ankaře stál dosud život 28 lidí, byli podezřelí Kurdové, ale i islamisté. Současná turecká politika je totiž hrou s ohněm, píše na serveru Britské listy publicista Daniel Veselý.

Turci, hrajete si s ohněm, varuje novinář po atentátu v Ankaře
Foto: Archiv
Popisek: Turecká vlajka

Poukazuje na to, že k atentátu došlo jen nedlouho poté, co Turecko a Saúdská Arábie oznámily, že se hodlají přímo angažovat v syrské válce.

Podle Veselého je to proto, že ani Ankara, ani Rijád se očividně nemíní spokojit s hrozící porážkou svých proxy sil v Sýrii, jež jsou na ústupu před syrskou armádou, jejími íránskými a libanonskými spojenci – a především neustávajícím masivním ruským bombardováním.

Celý text je ZDE.

Mezi přední podezřelé patří PKK

Veselý také podotýká, že cílem útoku se stala posádka vojenského vozidla, které se v době incidentu nacházelo nedaleko tureckého parlamentu. „Podle prohlášení analytiků a nejmenovaných tureckých vládních představitelů patří mezi přední podezřelé i Strana kurdských pracujících (PKK), proti níž po ukončení dva roky trvajícího příměří obnovila Ankara válku nízké intenzity na jihu a jihovýchodě země,“ píše Veselý.

Ačkoliv je podle něj předčasné činit nějaké konkrétní závěry, atentát v tureckém hlavním městě má nepochybně souvislost s vojenskými aktivitami turecké vlády.

Publicista poukazuje na poněkud paradoxní situaci, kdy Turecko ze své základny v Incirliku posílá bojové letouny, aby v Sýrii bombardovaly pozice jednotek syrské kurdské Strany demokratické unie (PYD) a zároveň bojovníků z PKK, kteří jim z Turecka přispěchali na pomoc.

Turecko má strach z toho, že by se syrští Kurdové mohli sjednotit

Ankara se totiž obává toho, že by syrští Kurdové i díky ruským bombám mohli scelit tři prozatím roztříštěné kurdské enklávy na severozápadě Sýrie v autonomním regionu Rojava.

Podle Veselého syrští Kurdové představují skutečně efektivní pozemní sílu, jež je schopna čelit džihádistům z Islámského státu, čehož však Turecko nikterak nedbá.

A je poněkud paradoxní, že Spojené státy využívají základnu v Incirliku k leteckým výpadům proti baštám Daeš v Sýrii, zatímco turecké letectvo cílí na zapřisáhlé nepřátele těchto džihádistů – Kurdy.

Daeš rád útočí i na Turecko

Veselý nicméně připouští, že i Turecko se stalo oblíbeným teroristickým terčem džihádistů z Daeš. A to přesto, že prý existují nepopiratelné vazby mezi tureckým establishmentem a Daeš.

„Jedno je však jisté, Erdoganova administrativa si dlouhodobě hraje s ohněm a její činy jsou vysoce rizikové; ať již hovoříme o její odsouzeníhodné vojenské kampani proti vlastním a syrským Kurdům, nebo jejích nepokrytých ‚námluvách‘ s džihádisty z Daeš,“ dodává Daniel Veselý.

Podle posledních informací atentát v Ankaře způsobil člen syrských kurdských milicí YPG.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Tomio Okamura byl položen dotaz

Pozice ministra vnitra

Dobrý den pane Okamuro, Zajímalo by mě, kdybyste hypoteticky byl na pozici ministra vnitra, pod kterého také spadá Česká pošta, na co byste se zaměřil? Bylo by to na kvalitu této služby? Podle mě jde Česká pošta do pr... Nejen že za Rakušana došlo ke zhoršení dostupnosti a snížení počtu poboček, ale...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Neskutečně drahý.“ Plyn z USA Iloně Švihlíkové nevoní. Z dobrého důvodu

22:05 „Neskutečně drahý.“ Plyn z USA Iloně Švihlíkové nevoní. Z dobrého důvodu

Ekonomka Ilona Švihlíková v rozhovoru pro XTV předestřela svá očekávání od roku 2025, která rozhodně…