Poukazuje na to, že k atentátu došlo jen nedlouho poté, co Turecko a Saúdská Arábie oznámily, že se hodlají přímo angažovat v syrské válce.
Podle Veselého je to proto, že ani Ankara, ani Rijád se očividně nemíní spokojit s hrozící porážkou svých proxy sil v Sýrii, jež jsou na ústupu před syrskou armádou, jejími íránskými a libanonskými spojenci – a především neustávajícím masivním ruským bombardováním.
Celý text je ZDE.
Mezi přední podezřelé patří PKK
Veselý také podotýká, že cílem útoku se stala posádka vojenského vozidla, které se v době incidentu nacházelo nedaleko tureckého parlamentu. „Podle prohlášení analytiků a nejmenovaných tureckých vládních představitelů patří mezi přední podezřelé i Strana kurdských pracujících (PKK), proti níž po ukončení dva roky trvajícího příměří obnovila Ankara válku nízké intenzity na jihu a jihovýchodě země,“ píše Veselý.
Ačkoliv je podle něj předčasné činit nějaké konkrétní závěry, atentát v tureckém hlavním městě má nepochybně souvislost s vojenskými aktivitami turecké vlády.
Publicista poukazuje na poněkud paradoxní situaci, kdy Turecko ze své základny v Incirliku posílá bojové letouny, aby v Sýrii bombardovaly pozice jednotek syrské kurdské Strany demokratické unie (PYD) a zároveň bojovníků z PKK, kteří jim z Turecka přispěchali na pomoc.
Turecko má strach z toho, že by se syrští Kurdové mohli sjednotit
Ankara se totiž obává toho, že by syrští Kurdové i díky ruským bombám mohli scelit tři prozatím roztříštěné kurdské enklávy na severozápadě Sýrie v autonomním regionu Rojava.
Podle Veselého syrští Kurdové představují skutečně efektivní pozemní sílu, jež je schopna čelit džihádistům z Islámského státu, čehož však Turecko nikterak nedbá.
A je poněkud paradoxní, že Spojené státy využívají základnu v Incirliku k leteckým výpadům proti baštám Daeš v Sýrii, zatímco turecké letectvo cílí na zapřisáhlé nepřátele těchto džihádistů – Kurdy.
Daeš rád útočí i na Turecko
Veselý nicméně připouští, že i Turecko se stalo oblíbeným teroristickým terčem džihádistů z Daeš. A to přesto, že prý existují nepopiratelné vazby mezi tureckým establishmentem a Daeš.
„Jedno je však jisté, Erdoganova administrativa si dlouhodobě hraje s ohněm a její činy jsou vysoce rizikové; ať již hovoříme o její odsouzeníhodné vojenské kampani proti vlastním a syrským Kurdům, nebo jejích nepokrytých ‚námluvách‘ s džihádisty z Daeš,“ dodává Daniel Veselý.
Podle posledních informací atentát v Ankaře způsobil člen syrských kurdských milicí YPG.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam