Turecko chválí USA. Zlepšily prý svůj názor na vydání islámského myslitele Gülena

13.08.2016 18:47 | Zprávy

Spojené státy v poslední době zlepšily svůj postoj k žádosti o vydání islámského duchovního Fethullaha Gülena, kterého turečtí představitelé obviňují ze zosnování nedávného pokusu o převrat. Novinářům to dnes řekl turecký premiér Binali Yildirim. Ten informoval i o tom, že na návštěvu Ankary koncem srpna dorazí americký viceprezident Joseph Biden. V říjnu pak přijede ještě ministr zahraničí John Kerry.

Turecko chválí USA. Zlepšily prý svůj názor na vydání islámského myslitele Gülena
Foto: hns
Popisek: Pokus o puč v Turecku, ilustrační koláž

Premiér Yildirim dnes zveřejnil i nové údaje o počtu lidí, kteří v rámci čistek po nezdařeném puči přišli o práci. Podle něj jich je už 81.494.

Biden má do Turecka přijet 24. srpna, což je datum, kdy měl podle původních plánů přijet do Ankary Kerry. Jeho návštěva se ale odkládá na říjen, řekl Yildirim.

S oběma politiky budou Turci pravděpodobně mluvit právě i o procesu vydání Gülena, který žije v exilu USA a o jehož extradici Ankara po červencovém puči žádá. První žádost Američané odmítli jako nedostatečně odůvodněnou, druhou nyní zkoumají. Optimistický byl ohledně osudu žádosti i ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu, který v pátek řekl, že má ohledně procesu vydání z USA „pozitivní signály“.

„Nejdůležitějším základem pro zlepšení našich vztahů s USA je vydání Gülena, tam není žádný prostor pro vyjednávání,“ řekl dnes podle stanice CNN Türk premiér. „To, zda budou antiamerické nálady v Turecku pokračovat nebo nikoli, souvisí i s tímto,“ dodal.

Úřad istanbulského prokurátora dnes oznámil, že kromě žádosti o vydání byl do USA odeslán i dopis, v němž Ankara žádá Gülenovo zadržení.

Pětasedmdesátiletý duchovní Gülen obvinění ze snahy svrhnout vládu odmítá a chce, aby vyšetřování týkající se jeho údajného podílu na převratu vedl nezávislý mezinárodní orgán. Turecká justice podle něj není nezávislá, a proto by nemohlo být zaručeno jeho právo na spravedlivý proces. Vláda prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana pronásleduje Gülena a jeho příznivce dlouhodobě, po pokusu o puč akce proti nim ještě zintenzivnila.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Budou se dít věci.“ Za covidu drceni v ČT i vládou, nyní oceněni. Čeští vědci tuší, co vyplave

5:00 „Budou se dít věci.“ Za covidu drceni v ČT i vládou, nyní oceněni. Čeští vědci tuší, co vyplave

Jednou z institucí oceněných Společností pro obranu svobody se stalo Sdružení mikrobiologů, imunolog…