Prezident Erdogan dnes uvedl, že pokud EU nedostojí svým závazkům, Turecko odstoupí od dohody o zastavení migrace z Turecka do Řecka. Urguje tak EU, aby mu poskytla slíbené peníze, bezvízový styk a obnovila přístupová jednání do Evropské unie.
„Dostalo se nám mnoha díků za naše akce pro uprchlíky a proti teroristům... Ale my neděláme nic za poděkování,“ prohlásil při svém projevu v Ankaře, neupřesnil však, jakou část dohody EU neplní.
Dohoda vešla v platnost 20. března a od té doby počet příchozích uprchlíků do Řecka razantně klesl. Došlo k tomu ve snaze otevřít „bezpečnou a legální“ cestu pro migranty do Evropy.
Výměnou za bezvízový styk, finanční odměnu a oživení přístupových rozhovorů se Turecko zavázalo k zastavení migračního proudu do Evropy a slíbilo, že bude zpět přijímat všechny migranty, kteří doplují na řecké ostrovy a nepožádají či jim bude zamítnut azyl.
Dohoda se však nelíbí lidskoprávním organizacím, podle nichž není Turecko bezpečnou zemí. Podle šéfa řecké pobočky Amnesty International Giorgose Kosmopoulose, EU uzavřela s Tureckem nebezpečnou dohodu, ve které prakticky chybí jakákoliv adekvátní ochrana těm, kteří se vrátí do Turecka.
„Turecko není bezpečnou třetí zemí pro uprchlíky. Řecké i unijní úřady to vědí, tudíž nemají žádnou omluvu,“ řekl Kosmopoulos.
Podle Amnesty totiž Turecko vrací uprchlíky zpět do válečných zón a objevily se i zprávy o tom, že některé rovnou střílí na hranicích. Údajně jich zhruba 100 denně vyhostí za hranice vlastního území.
Řecko má přitom vlastní problémy, jelikož většina uprchlíků, aby zabránila vlastní deportaci zpět do Turecka, začala žádat hromadně o azyl, tudíž jsou nyní Řekové zavaleni administrativními úkony a byli nuceni deportace celkově pozastavit.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: spa