„Musíme být praktičtí a pragmatičtí, potřebujeme Turecko, ale potřebujeme také dělat správné věci,“ komentovala Wallströmová dohodu mezi Bruselem a Ankarou ohledně společného řešení přílivu uprchlíků z Turecka do Evropy. Turecký premiér Ahmet Davutoglu minulý týden na jednání s Evropskou radou předložil návrh Turecka na dohodu s EU, v němž Ankara navyšuje své dřívější požadavky vůči Evropě výměnou za to, že pomůže zastavit nelegální migraci.
Dohoda s Tureckem byla tématem dnešního jednání ministrů zahraničí zemí EU v Bruselu
Turci žádají více peněz, urychlení vízové liberalizace a také diskusi o otevření nových kapitol v přístupových jednáních. Zatímco kritici postup Turecka označili za vydírání, Wallströmová v něm vidí příležitost, jak ovlivnit politický vývoj v Turecku. „Musíme s Tureckem pokročit v přístupových jednáních. To už částečně začalo a je to nejlepší způsob, jak je vést k demokratičtějšímu vývoji,“ prohlásila.
Dohoda s Tureckem byla tématem dnešního jednání ministrů zahraničí zemí EU v Bruselu. Podle vyjádření některých ministrů po skončení schůzky panuje ohledně dohody opatrný optimismus. Na summitu EU na konci týdne by tak mohla být schválena.
Podle Wallströmové je nutné, aby Unie zajistila, že bude jasné, kam Turecko investuje peníze, které dostane. Podle aktuálního návrhu by mělo jít o šest miliard eur.
Není možné, aby se s někým zacházelo jinak
Jak Wallströmová, tak český ministr zahraničí také zdůraznili, že EU nesmí couvnout v pravidlech pro udělení bezvízového styku. Podle Zaorálka EU v této věci nemůže rezignovat na principy, pravidla a procedury, které uplatňuje v případě jiných zemí. „Není možné, aby se s někým zacházelo jinak. Pravidla platí pro všechny,“ poznamenal v Bruselu.
O dohodě s Tureckem rozhodnou ve čtvrtek a pátek premiéři a prezidenti členských států EU.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp