Turečtí činitelé přitvrdili ve svých požadavcích na vydání Gülena z USA. Ten v současnosti žije v Pensylvánii a pro tureckou vládu je hlavním strůjcem neúspěšného pokusu o převrat, jenž měl za následek obrovské personální čistky v armádě, školství i tureckém soudnictví.
Podle amerického ministra zahraničí Johna Kerryho však musí nejdřív Turecko dodat legitimní důkazy toho, že za pučem stál opravdu Gulen. S tím však nesouhlasí turecký ministr zahraničí Mevlut Cavusoglu, podle kterého by měly USA brát Turecko vážně.
„Turecký lid je pohoršen tím, že ho USA nadále ukrývají. My, jako turecká vláda, požadujeme jeho návrat, aby mohl čelit spravedlnosti,“ napsal na webu Al Jazeera. „Jeho vydání do Turecka je nejvyšším očekáváním ze strany tureckého lidu od USA.“ Kroky, které v nejbližší době podnikne prezident Obama, prý určí budoucí vztah současných spojenců.
Turecko zatím o vydání Gülena nežádalo oficiálně, pouze si nárokovalo informace o jeho působení v USA. Na podání oficiální žádosti čeká, až skončí současné vyšetřování jeho údajných kompliců.
Podle nedávné výpovědí tureckého generála Hulusiho Akara, která unikla do médií, byli jeho podřízení v přímém kontaktu s Gülenem. Akar s ním však nechtěl mít nic společného a na převratu se odmítl podílet.
Jak se opatření vůči domnělým pučistům přitvrzují, americká ambasáda v Ankaře radí občanům USA, aby zvážili svou cestu do Turecka a doporučují všem, aby opustili zemi.
Žádost o vydání Gülena má velkou podporu jak mezi tureckým lidem, tak i u vládní opozice. Šéf největší opoziční strany Kemal Kilicdaroglu poznamenal, že pokud Gülen opravdu není strůjcem puče, měl by to dokázat tím, že se vrátí do Turecka „a stane před nezávislým soudem“.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: spa