„Dohoda o dole Turów. Proč si Poláci můžou gratulovat?“ odstartovala Fridrichová otázkou reportáž, která naznačuje, že vláda Petra Fialy v podstatě prodala vodu českých lidí za jednu miliardu korun.
„Česko stáhlo žalobu u Evropského soudního dvora, kde hledalo zastání kvůli škodám na životním prostředí. Skutečnými vítězi jsou tak Poláci. Těžit můžou bez výrazných omezení. Jen Čechům poslali miliardu korun. Pro politiky vyřešeno. A pro lidi v zapomenutém cípu na severu Čech? Vysychající studny, prach a obří důl, který se k nim rychle blíží,“ popsala situaci moderátorka pořadu 168 hodin.
Důl Turów je od českých hranic vzdálen asi 1,5 kilometru a těžba v něm ohrožuje vodu v českých studních. Vláda Petra Fialy přesto udělala přesně to, co si přálo Polsko. Stáhla žalobu od Evropského soudního dvora. To je podle sociologa a publicisty levicového serveru A2larm Stanislava Bilera důvod, proč je jednoznačným vítězem sporu mezi Prahou a Varšavou Polsko.
„Vítězem je jednoznačně Polsko. Polsko usilovalo o to, aby ta žaloba byla stažena a toho Polsko dosáhlo. Dosáhlo toho výměnou za balík peněz, který se mu samozřejmě díky té těžbě vrátí,“ upozornil sociolog.
Právnička Jana Urbanová ze zájmového sdružení právnických osob Frank Bold na kameru prozradila, jak moc kvůli těžbě uhlí na polské straně ubývá vody v českých studních. „Už dneska vidíme, že ty poklesy vody (ve studních) jsou 8 až 35 metrů a ta voda dále odtéká.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.