Tuto skutečnost prý nemůže žádný světový lídr na summitu G20 ignorovat. Týká se Putina

05.09.2016 17:02 | Zprávy

Ruský prezident Vladimir Putin se od včerejška účastní summitu G20 v čínském Chang-čou, kde mimo jiné jedná se svým americkým protějškem Barackem Obamou o konfliktu v Sýrii. Putinova pozice na summitu je mnohem silnější než před dvěma lety v Brisbane.

Tuto skutečnost prý nemůže žádný světový lídr na summitu G20 ignorovat. Týká se Putina
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vladimir Putin

Zatímco na summitu G20 v Brisbane před dvěma lety se v důsledku anexe Krymu s Putinem nikdo příliš nebavil, v Číně je letos považován za jednoho z nejvýznamnějších hostů. Platí to ovšem nejenom z pohledu čínských hostitelů, ale všech světových politiků. Situace je tak diametrálně odlišná od posledního summitu, kdy byl Putin považován spíš za „personu non grata“. Od té doby však došlo k mnoha událostem, které posílily pozici Ruska i samotného jeho prezidenta.

V prvé řadě se Rusko rozhodlo vstoupit do syrského konfliktu a pomoci prezidentu Bašáru Asadovi v boji proti Islámskému státu i domácí opozici. Chtě nechtě tak musel na letošním summitu ke kulatému stolu zasednout s Putinem i americký prezident Obama. Jak tvrdí například americký zpravodaj CNN Matthew Chance, sankce proti Rusku nesplnily svoji úlohu a Moskva z nich vzešla ještě silnější. Aspoň co se týká postavení na mezinárodním politickém poli.

„Tuto skutečnost nemůže žádný světový vůdce přítomný v Číně ignorovat, i kdyby nakrásně chtěl. Pozice Ruska posílila především díky vojenské účasti v syrském konfliktu, kde se podařilo s podporou ruských sil vylepšit svoji nejistou pozici také Asadovi,“ tvrdí Chance s tím, že nové skutečnosti dělají z Putina jednoho z nejklíčovějších hostů summitu. „Na první pohled je vidět znatelný rozdíl v jeho vnímání ostatními světovými vůdci.“

Zatímco před dvěma lety byla většina západních politiků v otázce protiruských sankcí zajedno, dnes již nic takového neplatí. Naposledy se proti sankcím postavil rakouský ministr pro zemědělství, lesnictví, životního prostředí a vodního hospodářství Andrä Rupprechter. „Stávající strategie ekonomických sankcí vůči Rusku by měla být opuštěna. Vše se změnilo vystoupením Velké Británie z Evropské unie a my nyní čelíme naprosto odlišné situaci,“ míní Rupprechter.

Lidovecký ministr vyzval prostřednictvím rozhovoru pro deník Kurier socialistického kancléře Christiana Kerna, aby se v Radě EU postavil za zrušení či aspoň zmírnění sankcí, jejichž platnost byla Evropskou unií prodloužena o dalších šest měsíců a platit by měly až do 31. ledna. „Vzhledem k tomu, že Britové zastávali v duchu amerického postoje nejpřísnější postoj vůči Rusku a rozhodli se EU opustit, měli bychom využít nové situace a pokusit se najít východisko k překonání sankcí.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Inkvizitor Řezníček.“ Babiš rozpoutal ve Sněmovně bouři. Koncesionáři pohoršeni výstupem ČT

14:45 „Inkvizitor Řezníček.“ Babiš rozpoutal ve Sněmovně bouři. Koncesionáři pohoršeni výstupem ČT

Poslanecká sněmovna v pátek chvílemi připomínala sopku před výbuchem. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš hod…