Ty dokumenty nebyly k dispozici, jsou to nové informace. Proto Babiš mlčí. Senátor Wagenknecht sleduje poslední dění v kauze Čapí hnízdo

08.11.2018 18:31 | Zprávy

Žádná kampaň ani účelovka. Důkazy v kauze Čapí hnízdo o propojení Farmy Čapí hnízdo s Agrofertem a jmenovitě s Andrejem Babišem, které zveřejnil server irozhlas.cz, jsou podle nově zvoleného senátora Lukáše Wagenknechta hodně silné. „Mohly by prokázat, že Andrej Babiš na stavbách Čapího hnízda byl, že ty stavby řídil, že něco podepisoval. To jsou nové informace. Už je prokázané, na základě zprávy OLAFu, tím pádem Evropské komise, že Čapí hnízdo byl dotační podvod. Česká justice teď hledá, kdo ho zrealizoval,“ řekl ParlamentnímListům. cz Lukáš Wagenknecht, který se dlouhodobě věnuje problematice finančního řízení a interního auditu ve veřejném sektoru.

Ty dokumenty nebyly k dispozici, jsou to nové informace. Proto Babiš mlčí. Senátor Wagenknecht sleduje poslední dění v kauze Čapí hnízdo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý Babišův náměstek Lukáš Wagenknecht

Vyšetřování kauzy dotačního podvodu, kterým se zabývaly i evropské úřady a v němž je trestně stíhán český premiér a majitel koncernu Agrofert Andrej Babiš i jeho rodinní příslušníci, má být v prosinci letošního roku ukončeno. Podle serveru irozhlas.cz získala policie klíčové důkazy o propojení farmy Čapí hnízdo s Agrofertem. Nejdůležitější, které svědčí proti premiéru Andreji Babišovi a jeho tvrzení, že jde jen o účelovou politickou kampaň, jsou čtyři. Policie získala zprávu banky, ekonomický posudek, e-mailovou komunikaci a svědectví lidí, kteří asistovali při stavbě komplexu. A vyšetřovatelé mají i další podpůrné materiály.

Podle právníků, které jsme oslovili, jde o důkazy, které podporují policejní obvinění, že Babišovi spolupracovníci pod dohledem majitele Agrofertu účelově vyčlenili z holdingu Agrofert firmu Farma Čapí hnízdo a její vlastnickou strukturu zastřeli tak, aby vypadala jako začínající podnik, který má šanci na získání evropské dotace pro malé a střední podniky. Společnost skutečně se žádostí uspěla a získala 60 milionů korun z evropských peněz na stavbu luxusního komplexu v Olbramovicích u Benešova.

Podle policie o Farmě Čapí hnízdo po celou dobu rozhodoval Babiš

Podle policejního obvinění přitom dál o Farmě Čapí hnízdo celou dobu rozhodoval Babiš a firma byla propojena s jím vlastněným zemědělským koncernem Agrofert. Na dotaci tak podle policie, ale především Evropského úřadu proti podvodům (OLAF) – nárok neměla. Přitom Andrej Babiš, ať už jako ministr financí nebo premiér, stále tvrdil, že Farmu Čapí hnízdo v době žádosti o dotaci nevlastnil, že neměla nic společného s Agrofertem. Pod tlakem nakonec uvedl, že ji vlastnili jeho blízcí. Podle policie však právě on „zcela vědomě a s dokonalou znalostí všech skutečností jednání a jednotlivé kroky ostatních obviněných, směřující k neoprávněnému získání dotace, organizoval, řídil a koordinoval“.

Policie vychází například z informací britské banky HSB, která financovala i stavbu centrály Agrofertu v Praze Chodově a poskytla Farmě Čapí hnízdo celkem tři úvěry. Z interní zprávy bankovního domu vyplývá, že za Farmou Čapí hnízdo stál Babiš a koncern Agrofert. Bez tohoto propojení by banka úvěr neposkytla. I další posudek potvrdil spojení Farmy Čapí hnízdo s Agrofertem, podle něj většinu přípravných prací projektu dělala společnost Imoba patřící do koncernu Agrofert. „Je explicitně patrná vysoce nadstandardní součinnost a zájem koncernu Agrofert pro realizaci projektu. Čerpané úvěry byly podle znalce zajištěny ručitelským prohlášením společnosti Agrofert a dále smlouvou o zástavě nemovitostí, kdy zástavu poskytla společnost Imoba. Bez ručení Imoby s Agrofertem by Farma Čapí hnízdo nikdy od banky peníze nezískala kvůli extrémní rizikovosti projektu a nedostatečné bonity Farmy Čapí hnízdo, která neměla čím ručit,“ konstatuje posudek královéhradecké firmy, která v minulosti vypracovala posudky například v kauze opencard nebo v případu Českého domu v Moskvě, jak uvedl server irozhlas.cz.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Jako v Rumunsku.“ Bývalý eurokomisař si pustil pusu na špacír. A je zle

15:05 „Jako v Rumunsku.“ Bývalý eurokomisař si pustil pusu na špacír. A je zle

Bývalý francouzský eurokomisař pro vnitřní trh Thierry Breton se vytasil s ostrým prohlášením. Při p…