Vyšetřování kauzy dotačního podvodu, kterým se zabývaly i evropské úřady a v němž je trestně stíhán český premiér a majitel koncernu Agrofert Andrej Babiš i jeho rodinní příslušníci, má být v prosinci letošního roku ukončeno. Podle serveru irozhlas.cz získala policie klíčové důkazy o propojení farmy Čapí hnízdo s Agrofertem. Nejdůležitější, které svědčí proti premiéru Andreji Babišovi a jeho tvrzení, že jde jen o účelovou politickou kampaň, jsou čtyři. Policie získala zprávu banky, ekonomický posudek, e-mailovou komunikaci a svědectví lidí, kteří asistovali při stavbě komplexu. A vyšetřovatelé mají i další podpůrné materiály.
Podle právníků, které jsme oslovili, jde o důkazy, které podporují policejní obvinění, že Babišovi spolupracovníci pod dohledem majitele Agrofertu účelově vyčlenili z holdingu Agrofert firmu Farma Čapí hnízdo a její vlastnickou strukturu zastřeli tak, aby vypadala jako začínající podnik, který má šanci na získání evropské dotace pro malé a střední podniky. Společnost skutečně se žádostí uspěla a získala 60 milionů korun z evropských peněz na stavbu luxusního komplexu v Olbramovicích u Benešova.
Podle policie o Farmě Čapí hnízdo po celou dobu rozhodoval Babiš
Podle policejního obvinění přitom dál o Farmě Čapí hnízdo celou dobu rozhodoval Babiš a firma byla propojena s jím vlastněným zemědělským koncernem Agrofert. Na dotaci tak podle policie, ale především Evropského úřadu proti podvodům (OLAF) – nárok neměla. Přitom Andrej Babiš, ať už jako ministr financí nebo premiér, stále tvrdil, že Farmu Čapí hnízdo v době žádosti o dotaci nevlastnil, že neměla nic společného s Agrofertem. Pod tlakem nakonec uvedl, že ji vlastnili jeho blízcí. Podle policie však právě on „zcela vědomě a s dokonalou znalostí všech skutečností jednání a jednotlivé kroky ostatních obviněných, směřující k neoprávněnému získání dotace, organizoval, řídil a koordinoval“.
Policie vychází například z informací britské banky HSB, která financovala i stavbu centrály Agrofertu v Praze Chodově a poskytla Farmě Čapí hnízdo celkem tři úvěry. Z interní zprávy bankovního domu vyplývá, že za Farmou Čapí hnízdo stál Babiš a koncern Agrofert. Bez tohoto propojení by banka úvěr neposkytla. I další posudek potvrdil spojení Farmy Čapí hnízdo s Agrofertem, podle něj většinu přípravných prací projektu dělala společnost Imoba patřící do koncernu Agrofert. „Je explicitně patrná vysoce nadstandardní součinnost a zájem koncernu Agrofert pro realizaci projektu. Čerpané úvěry byly podle znalce zajištěny ručitelským prohlášením společnosti Agrofert a dále smlouvou o zástavě nemovitostí, kdy zástavu poskytla společnost Imoba. Bez ručení Imoby s Agrofertem by Farma Čapí hnízdo nikdy od banky peníze nezískala kvůli extrémní rizikovosti projektu a nedostatečné bonity Farmy Čapí hnízdo, která neměla čím ručit,“ konstatuje posudek královéhradecké firmy, která v minulosti vypracovala posudky například v kauze opencard nebo v případu Českého domu v Moskvě, jak uvedl server irozhlas.cz.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová