Moravec ukázal čísla OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj), jež naznačují, že pandemie covid-19 Česko poškodí víc než řadu jiných zemí. Naše ekonomika by se mohla propadnout o 10 procent, zatímco německá jen o 6 procent a jihokorejská o 1 procento. To vyvolává otázky, zda avizovaná vládní opatření opravdu pomáhají české ekonomice.
Schillerová si prý chce počkat, co ukážou další údaje bank, a pokud se ukáže, že pomoc neputuje k postiženým firmám, Schillerová se bude ptát bank, kde pomoc vázne. „My jsme velice tvrdě vyjednávali,“ poznamenala Schillerová na adresu bank, s tím, že státní záruky na poskytování úvěrů považuje za velmi dobrý nástroj a bude chtít po bankách, aby se tohoto nástroje chopily.
Švihlíková vládu pochválila kupříkladu za lázeňské vouchery, ale na druhé straně zvedala varovný prst v oblasti pomoci firmám, která by podle Švihlíkové měla být přísně podmíněná.
„Já jsem od počátku byla příznivcem toho, aby vláda šla po opatřeních na výdajové straně. Nejsem velkým příznivcem toho, aby se v krizi šachovalo s daněmi. Druhá věc je otázka, které se v budoucnu žádná vláda nevyhne, a to je otázka toho, zda ta pomoc byla legitimní. Já jsem velký zastáncem toho, aby ty firmy měly zákaz výplaty dividend, zákaz vyplácení finančních bonusů. Asi nikdo nejsme zastáncem toho, abychom vypláceli pomoc a aby nám to potom odtékalo někam do zahraničí,“ rozjela se Švihlíková.
Zamrazilová nabídla na stávající ekonomickou krizi trochu jiný pohled – vyzvala lidi, aby se vrátili do práce. Konstatovala, že vláda nedokáže do ekonomiky napumpovat tisíc miliard, jak stále slibuje, ale bude to maximálně 600 miliard.
„Už mám velký problém s tím prodloužením ošetřovného. Dnes už není důvod, aby lidé nechodili do práce a aby brali ošetřovné. Považuju to za chybu. Z té krize se nedostaneme jinak, než rychlým návratem do normálu a lidskou prací,“ zdůraznila Zamrazilová.
Schillerová oponovala, že k prodloužení ošetřovného došlo kvůli zavřeným školám. „S tím prodloužením jsem souhlasila, protože co měli ti lidé dělat s dětmi, když školy zůstaly zavřené. To, kde jsem byla proti, to bylo navýšení ošetřovného na 80 procent (základu platu), protože to znamená, že lidé s nižší mzdou zůstávají doma v podstatě za 100 procent příjmů. Já stojím za tím, i když to možná není populární, že musíme podporovat lidi, aby šli pracovat,“ zdůraznila členka vlády.
Moravec poté otevřel otázku, zda by nestálo za to snížit DPH na potraviny, což by mohlo lidem v časech krize pomoci.
Schillerová to okamžitě odmítla.
„Komu by ty desítky miliard zůstaly? Zůstaly by řetězcům, a to my prostě nedopustíme. Vy nemáte záruku, že se o ty miliardy podělí. Jestli někdo vydělal na pandemii, tak to byly řetězce, a už je čas, aby se o ty zisky podělily s lidmi a aby si snížily marže. To, co oni si dovolí tady, by si třeba v Německu nedovolili,“ rozčílila se Schillerová.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: mp