Blinken informoval svůj čínský protějšek o názorech a postoji USA k současné situaci na Ukrajině. Wang I řekl, že dosavadní vývoj situace na Ukrajině „není něco, co by Čína chtěla vidět“. Je tedy jasné, že i výrazný Putinův spojenec přichází s eskalací násilí na Ukrajině o trpělivost.
Složitá je podle dialogu Ameriky a Číny problematika Ukrajiny jako celku. Netýká se prý pouze základních norem upravujících mezinárodní vztahy, ale úzce souvisí i s bezpečnostními zájmy různých stran.
„Úsilí všech by se mělo zaměřit nejen na řešení současné krize, ale také na udržení dlouhodobého míru a stability v regionu,“ doplňuje čínské ministerstvo zahraničních věcí, které zprávu v neděli večer rovněž publikovalo.
Čína podle prohlášení věří, že ukrajinská krize by měla být vyřešena v souladu s cíli a principy Charty OSN. Měla by respektovat a chránit suverenitu a územní celistvost všech zemí. Čína dále nabádá, aby se řešení hledalo takzvaně u kulatého stolu formou dialogu.
Také NATO přililo olej
„Doufáme, že válka co nejdříve skončí, situace na místě se uklidní, bude zaručena bezpečnost života a majetku civilistů a zabrání se rozsáhlé humanitární krizi,“ akcentovala země.
Ministr zahraničí Čínské lidové republiky Wang I několikrát zdůraznil, že situace musí být řešena vyjednáváním.
„Čína bude i nadále hovořit nahlas a bude dělat maximum pro mír. Podporujeme přímá jednání mezi Ruskem a Ukrajinou. Ačkoli rozhovory nemusejí probíhat hladce, mezinárodní společenství by mělo pokračovat ve spolupráci a podpoře, dokud nebude dosaženo výsledků a míru,“ konstatovala Čína nejen směrem k USA.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Tomáš A. Nový
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.