Informaci přináší server Forum24.cz s odvoláním na zahraniční web Bloomberg.com. Američané prý pozorně sledují hromadění ruských sil poblíž ukrajinských hranic a kvůli obavám z možného ozbrojeného konfliktu již měli informovat zástupce Evropské unie.
„Jeden z představitelů Bílého domu ve čtvrtek večer uvedl, že USA konzultují hromadění sil se spojenci, považují Ukrajinu za partnera a odsuzují veškeré agresivní akce Ruska. Rusko tvrdí, že vojenské nasazení na jeho území je vnitřní záležitostí, a popírá jakékoli agresivní záměry a obviňuje USA z provokace, protože tento týden vpluly válečné lodě do Černého moře v blízkosti jeho území. Rubl v důsledku této zprávy oslabil a vůči dolaru klesl o 0,5 % na šestidenní minimum,“ uvádí Bloomberg.
„Poslední ruský přesun vojsk a tanků směrem k Ukrajině podnítil ředitele CIA Billa Burnse, aby tento měsíc navštívil Moskvu, kde telefonicky hovořil s Putinem. Německá kancléřka Angela Merkelová ve středečním telefonátu rovněž požádala Putina, aby využil svého vlivu na ruského spojence Bělorusko k zažehnání krize kvůli tisícům migrantů z Blízkého východu, kteří se snaží překročit hranice s Polskem a dostat se do EU. Putin to odmítl,“ píše Bloomberg ohledně aktuální krize na bělorusko-polské hranici, ve které stojí Moskva za prezidentem Lukašenkem.
Zatímco Polsko kritizuje Lukašenkův režim, že se přesouváním migrantů k polským hranicím snaží destabilizovat Evropskou unii, ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov tvrdí, že je za vše odpovědný Západ. „V této situaci je třeba se vyvarovat dvojích standardů a použít společný přístup v tom, co se týká postoje zemí Evropské unie. Je nepřípustné používat rozdílné standardy vůči Polsku a Itálii, když Brusel zvažuje otázku, jak se Varšava a Řím chovají v souvislosti s přílivem migrantů. Je také nutné vyhnout se dvojím standardům ve vztahu k zemím, odkud uprchlíci přicházejí,“ řekl Lavrov na úterní tiskové konferenci.
Američané ve svých obavách vycházejí zejména ze satelitních snímků, které zachycují ruskou vojenskou techniku, jak hromadně míří k ukrajinským hranicím z výcvikového areálu vzdáleného asi 300 kilometrů od hranic. Ukrajinské ministerstvo obrany poté přišlo s vlastním odhadem, podle nějž se poblíž hranic pohybuje na 90 tisíc ruských vojáků.
Podobné napětí kvůli přesunu vojáků a armádní techniky vypuklo na jaře, kdy Rusko u hranic s Ukrajinou taktéž shromáždilo na 100 000 vojáků, tanků a letadel. Krizi se podařilo zažehnat, když si americký prezident Joe Biden sjednal summit se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem, který se uskutečnil v červnu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: jma
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.