Analytik Votápek v ČT odhaloval, co přivedlo Rusy do Sýrie. Pak ale pustili do vysílání Spencerovou

07.10.2015 21:28 | Zprávy

Analytik mezinárodních vztahů Vladimír Votápek společně s reportérem Českého rozhlasu Jaromírem Markem rozebírali situaci v Sýrii a zásah ruské armády v regionu. Votápek jakožto někdejší generální konzul v Ruské federaci konstatoval, že Kreml v Sýrii rozehrál operaci proto, aby částečně odvrátil pozornost od Ukrajiny. Pokud jde o boj proti Islámskému státu, ten je spíše na druhé koleji. V první řadě Moskvě jde o udržení Bašára Asada u moci.

Analytik Votápek v ČT odhaloval, co přivedlo Rusy do Sýrie. Pak ale pustili do vysílání Spencerovou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vladimír Votápek

Rusové používají sílu, aby demonstrovali, že jsou mocností a vracejí se do role Sovětského svazu. Prozatím jsou výsledky ruské akce rozpačité. Z dosavadních náletů mířili na Islámský stát jen dva,“ poznamenal někdejší generální konzul České republiky v Ruské federaci Votápek s tím, že můžeme jen spekulovat o tom, zda jde o záměr nebo jen omyl ruských vojenských sil.

A proč Rusko vlastně v Sýrii zasahuje. Podle Votápka je to i proto, že Moskvě se nedaří s ovlivňováním situace na Ukrajině tak, jak si přála, takže se snaží ukázat svou sílu jinde, např. pro povzbuzení vlastních občanů. Nabídl navíc ještě jeden pohled. Američané sice na počátku nového tisíciletí zasahovali v Afghánistánu, ale fakticky je to tak, že tamní dění ohrožovalo spíš střední Asii, a tím i měkký podbřišek Ruska. „V Afghánistánu Američané odváděli práci za Rusy a Rusové jim ještě sypali písek do soukolí,“ upozornil analytik. Jestliže se tedy říká, že aktivity Islámského státu odstartovaly akce Američanů v Afghánistánu či Iráku, je dobré vidět i tuto druhou stranu mince.

Rusku nejde o boj proti Islámskému státu

Rusové dnes prohlašují, že bojují proti Islámskému státu, ale Votápek s Markem shodně vnímají akce Kremlu jako operace podporující především syrského diktátora Bašára Asada. Islámský stát je jaksi až na druhé koleji, o čemž svědčí i to, kam prozatím směřovaly údery ruských letadel.

Oba pánové se také shodli na tom, že není snadné odhadovat, zda se vyřešení konfliktu v Sýrii obejde bez Asada, jak tvrdí Rusové. Vyloučit to prý však nelze. „Já mám takový pocit, že se situaci v Sýrii nepodaří vyřešit v horizontu několika měsíců, ať už s Asadem či bez Asada,“ konstatoval Marek.

Ruský postup v Sýrii je efektivnější než Západu, oponovala Spencerová

Do vysílání vstoupila také analytička Tereza Spencerová, podle níž je ruský postup v Sýrii mnohem efektivnější než postup Západu, protože infrastruktura Islámského státu zůstala po zásazích Západu v zásadě nedotčená, zatímco Rusko na ni cílí. Z tohoto hlediska je ruská akce zkrátka lepší. Tak to alespoň vidí Spencerová. Jak Votápek, tak Marek s jejím pohledem na věc nesouhlasili. Rusové jsou možná úspěšnější v tom, že se rozhodli podporovat jen a pouze jednu sílu na zemi, ale podle Votápka mají Rusové v Sýrii slabší karty v ruce než Západ.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

plk. Ing. Zdeněk Nytra byl položen dotaz

Stává se snad ODS populistickou stranou?

Co si jako člen ODS myslíte o slibu Fialy, že když bude ODS u moci, budeme mít do několika let platy jako v Německu? Protože snad všichni ekonomové a odborníci tvrdí, že je to nereálné. A já se ptám, zda nemyslíte, že takové prohlášení straně jen škodí, protože je evidentní, že jde v lepším případě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Tím se očkovat nemělo. 50 hlášení, ochrnutí, myokarditida. Podle lékaře SÚKL zametl stopy

15:51 Tím se očkovat nemělo. 50 hlášení, ochrnutí, myokarditida. Podle lékaře SÚKL zametl stopy

Hlavní vlna covidu je už několik let za námi. Stát má aktualizovanou vakcínu a spustil informační ka…