„Komunistická diktatura byla opravdu velmi krutá. Šibenice, pracovní lágry, vězení…“ sdělil na úvod svého proslovu náměstek ministryně obrany Daniel Blažkovec a mimo jiné dodal: „Jste hrdinové, bez kterých bychom tady dnes nebyli.“ Stalo se nedávno na zaskleném plácku uprostřed Vojenského historického ústavu v Praze. Luboš Y. Koláček tam s dalšími úctyhodnými „máničkami“ a bojovníky proti bývalému režimu dostal medaili za třetí, tedy protikomunistický odboj a autor článku byl jeho doprovodem. Celkem odbojné názory má dodnes.
Zrod brněnského odbojáře
„Ve čtrnácti jsem byl mánička a v šestnácti jsem se dostal do party největších mániček v Brně a pak i v Praze, potažmo v celé republice. V roce 1976 byl proces s Plastikama (kapela The Plastic People of the Universe byla hlavním protagonistou československého undergroundu v době komunistické normalizace, pozn. red.), takže jsme se ještě více proti komoušům zatvrdili. Policajti nás obtěžovali na každém kroku. Kolem roku 1980 jsme chodili hlavně do brněnské pivnice U Formana, kde se scházela zajímavá parta lidí brojících proti režimu. Máničky, chartisté, z práce vyhození intelektuálové, výtvarníci, ale byly tam i dva stoly kriminálníků. Rozdávali jsme si rukopisy na přepsání a distribuci. Tehdy jsem udělal na psacím stroji sedm kopií třeba Invalidních sourozenců od Egona Bondyho, ale i nějakých věcí od Havla či z torontského nakladatelství Josefa Škvoreckého 68 Publishers a poslal to dál,“ vzpomíná.
Luboš Y. Koláček pak získal na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity diplom v oboru filozofie ekonomické vědy a napsal svou prvotinu Hledání kamene mudrců. Vždy se věnoval historii a filozofii, později na Filozofické fakultě Karlovy univerzity také sinologii a orientalistice. Pak se vydal na dráhu novináře. Později vystudoval obor jóga a jógové terapie na Fakultě tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy (UK), načež navázal studiem oboru filozofie a společenských věd u profesorky Anny Hogenové na katedře filozofie Pedagogické fakulty UK, kde získal doktorát. Napsal desítky knih zabývajících se historií, filozofií, cestováním, ale i několik básnických sbírek.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský