Úřad vlády rozjel novou iniciativu boje proti dezinformacím, kde mimo jiné vyzývá, aby občané sledovali a sdíleli jen důvěryhodné zdroje, jako například vládní organizace nebo veřejnoprávní média, a vyvracet lži by prý měli i například při diskusi s tetičkou nebo s kamarádem.
Jednou z klíčových premis iniciativy je, že nahlašování dezinformací „není práskačství“, protože lži ve veřejném prostoru jsou nebezpečné. Lidé by je na sociálních sítích prý měli hlásit, a pokud mají podezření, tak hlásit i trestnou činnost na Policii ČR.
Právě proti tomuto bodu se zvedla největší vlna odporu. Své si k tomu řekl také spolek Charta 22, který bojuje za svobodu slova zejména v souvislosti s očkováním proti koronaviru.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: jma