„Čísla jsou jasná: Byrokraté v Bruselu nezastupují evropský lid!“ hlásí maďarský premiér Viktor Obrán s odkazem na nejnovější průzkum Project Europe Research od nadace Századvég.
The numbers are clear: the bureaucrats in Brussels do not represent the European people!
— Orbán Viktor (@PM_ViktorOrban) December 12, 2023
71% of Europeans (EU27+UK) want the #RussiaUkraineWar to end immediately, while 73% agree that #Russia and #Ukraine should be forced into peace negotiations according to the latest Project…
Nadace získala odpovědi od 30 000 respondentů během dubna až června pomocí telefonních hovorů z 30 evropských zemí. Z každé země se tak průzkumu účastnilo tisíc občanů. Klíčovými tématy průzkumu byla válka na Ukrajině a ekonomická kooperace s Čínou.
71 % respondentů uvedlo, že souhlasí s tvrzením, že válka na Ukrajině by měla být okamžitě ukončena a obě strany by si měly sednout k vyjednávacímu stolu. Pouze 20 % z dotázaných souhlasilo s tím, že by válka měla pokračovat, dokud ruský prezident Vladimir Putin nebude poražen. 73 % souhlasilo, že Rusko a Ukrajina by k mírovému jednání měly být donuceny.
Lidé byli i dotázáni, zda spíše souhlasí či nesouhlasí se zasíláním vojáků na Ukrajinu. Drtivá většina vyjádřila svůj nesouhlas. Souhlasilo či spíše souhlasilo pouze 25 %. 67 % respondentů z Evropských zemí je také velice znepokojeno tímto ozbrojeným konfliktem a 60 % dotázaných se obává, že konflikt přeroste ve válku, do které bude zatažena i jejich země. Česká republika je v tomto aspektu podle průzkumu „definitivně znepokojena“.
Většina respondentů následně uvedla, že tím, kdo z války nejvíce ekonomicky těží, je Čína a Spojené státy americké.
Že by vůči Číně mělo být postupováno tvrději kvůli jejím vztahům s Ruskem si pak myslí spíše skandinávské země a Velká Británie s Polskem, ostatní státy jsou toho názoru, že tvrdší přístup není zapotřebí, naopak by se Evropa měla snažit o mírovou ekonomickou kooperaci.
Podle průzkumu jsou občané České republiky z většiny spíše nespokojeni s ochranou ekonomiky vládou premiéra Petra Fialy. S vládní ochranou ekonomiky spíše souhlasí Maďarsko v čele s premiérem Viktorem Orbánem, Polsko, Norsko, Finsko, Lucembursko, Švýcarsko, Irsko a Dánsko.
Průzkum se zabýval i názory evropských občanů na Evropskou unii, 77 % respondentů podle průzkumu vnímá Bruselskou byrokracii negativně a 63 % je toho názoru, že Brusel špatně zvládá migrační krizi. Navzdory tomu 66 % respondentů souhlasí s tím, aby jejich vlastní země zůstala součástí Evropské unie. Z průzkumu navíc vyplývá, že Bruselu téměř žádná z evropských zemí nevěří. Většina států, kromě Dánska a Estonska, si myslí, že Brusel je spíše zkorumpovaný.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Lucie Kroutilová
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.