Ukrajina má smůlu. Není střelný prach, Čína nedodala bavlnu. Vina EU? Možná

05.03.2024 7:40 | Zprávy

Evropští spojenci by rádi poslali Ukrajině více munice. Jenže se ukázalo, že nemají dostatek bavlny tolik potřebné k výrobě střelného prachu. Většina produkce bavlny nezbytné k pohánění děl přitom pochází z Číny. A ta před pár měsíci jejich dodávky Evropě záhadně utlumila. A EU si navíc v tomto směru podřezává větev sama pod sebou.

Ukrajina má smůlu. Není střelný prach, Čína nedodala bavlnu. Vina EU? Možná
Foto: Repro Youtube
Popisek: Americká tažená houfnice M777

Během setkání západních spojenců Ukrajiny v minulém týdnu vyšlo najevo, že evropské státy by sice rády poslaly Ukrajině tolik potřebné dělostřelecké granáty, ale narážejí na kritický nedstatek některých komponent naprosto nezbytných k jejich výrobě.

„Všichni jsme si uvědomili, že je třeba čelit nedostatku některých komponentů, zejména střelného prachu,“ řekl francouzský prezident Emmanuel Macron v pondělí po setkání kyjevských spojenců v Paříži. (Střelný) prach je opravdu to, co dnes chybí,“ dodal. Na prezidentova slova upozornila francouzská televize France24.

Střelný prach je oním prvkem, který napomůže vypálit granát z děl patřičnou silou, která rozhodne o tom, jak daleko granát doletí. I námořníci na starých korábech proto kdysi udržovali své zásoby střelného prachu v suchu, protož kdyby náhodou zvlhly, z děl na lodích by se staly nepotřebné kusy železa. I když je třeba dodat, že dnes se nepoužívá ani tak klasický střelný prach, ale spíše např. speciální výbušné kuličky, na což upozornil Johann Hoecherl, odborník na munici z německé univerzity v Mnichově. A Evropa prý nemá dost jejich výrobců.

Eurokomisař pro vnitřní trh Thierry Breton v pátek v Paříži novinářům řekl, že blok také čelí problémům při hledání surovin pro střelný prach. „K výrobě prachu potřebujete specifický druh bavlny, který většinou pochází z Číny,“ řekl. Ruský prezident Vladimir Putin přitom na Čínu hodně spoléhá a označuje ji za svého blízkého spojence. „… dodávky této bavlny z Číny se zastavily jako by náhodou před pár měsíci,“ dodal Breton. Evropské firmy proto hledají způsob, jak se bez čínské bavlny obejít a zvýšit výrobu granátů na 1,5 až 1,7 milionu kusů ročně. Rusové prý ročně vyrábějí necelé dva miliony granátů. 

Není přitom bez zajímavosti, že Spojené státy blokují dovoz řady produktů z Číny, z obavy, že jde o produkty získávané nucenou prací ve speciálních táborech. Mezi produkty, na které se vztahuje zákaz dovozu, patří podle CNN i bavlna.

Server Euractiv ve spolupráci s agenturou Reuters napsal, že evropští spojenci následují  americký příklad. Americký ministr zahraničí Antony Blinken už v červnu 2023 řekl, že Washington shromažďuje spojence proti nucené práci. Švýcarský server Swissinfo upozorňuje, že vyhnout se čínské bavlně vlastně není nijak snadné, protože z oblasti Sin-tiang, kde stojí většina tzv. vzdělávacích táborů, řečeno slovy čínských komunistů pro Ujgury, pochází také většina produkce čínské bavlny. Tato bavlna míří do závodů ve Vietnamu či Bangladéši, kde se dál zpracovává a odtud kupříkladu do Dubaje a dál do různých koutů světa.

Čínská strana opakovaně odmítla, že by využívala nucenou práci, např. ve vztahu k menšině Ujgurů. Čínští komunisté zdůrazňují, že podle jejich zákonů je nucená práce zakázaná.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Miloš Polák

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Marek Benda byl položen dotaz

Umíte si představit sebe jako pracujícího v průmyslu či zemědělství?

Vnímám Vás jako syna svého otce, od školy zabydleného v politice a parlamentu. Uměl byste přežít jako pracující v průmyslu nebo zemědělství. Umíte opustit bublinu parlamentních či senátních poslanců? Proč neinicujete odbourání výhod poslanců - viz poslanci za 1. republiky?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Čína je spojenec Ruska., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseEtieno , 05.03.2024 10:13:00
Myslím, že to nebude jenom bavlna, co nám přestanou dodávat.

|  16 |  0

Další články z rubriky

Budoucnost Evropské unie se představila: Panoptikum pro otrlé, varuje David

18:25 Budoucnost Evropské unie se představila: Panoptikum pro otrlé, varuje David

Zapomeňte na americké volby, skutečnou globální událostí je slyšení eurokomisařů. I tím bruselský se…