Ukrajina je v posledních měsících v zásadě odkázána na vlastní finanční zdroje a rychle jí dochází vojenský materiál. Koncem minulého roku se zadrhla jednání o pokračování finanční a vojenské pomoci jak v Evropské unii, tak ve Spojených státech. EU koncem ledna po dlouhých průtazích schválila další pomoc, dlouhodobou finanční podporu Ukrajiny. Vrcholné schůzce přitom předcházelo sedm týdnů neúspěšných vyjednávání s maďarským premiérem Viktorem Orbánem, který dohodu blokoval.
Ve Spojených státech se mezitím finanční pomoc Ukrajině stala rukojmím v boji mezi republikány a demokraty o politiku vlastních hranic, kdy součástí balíčku, v němž je finanční pomoc Ukrajině, jsou prostředky na ochranu amerických hranic. Republikáni nyní pro schválení financí požadují od administrativy Joea Bidena odpovědi na konečné cíle USA na Ukrajině.
Republikánský kandidát na prezidenta Donald Trump navíc podle Viktora Orbána na jejich společné schůzce prohlásil, že pokud bude zvolen prezidentem, nebude nadále Ukrajinu financovat.
„Na válku mezi Ukrajinou a Ruskem nedá ani cent. Proto válka skončí,“ řekl Orbán po setkání s Trumpem na Floridě. Bývalý americký prezident se již dříve zavázal, že v případě svého zvolení ukončí válku „do 24 hodin“ – žádné podrobnosti však neuvedl.
„Je zřejmé, že Ukrajina se nemůže postavit na vlastní nohy,“ řekl Orbán po příletu ze Spojených států, jak informuje BBC. „Pokud Američané spolu s Evropany nedají peníze a zbraně, pak válka skončí. A pokud Američané nedají peníze, Evropané sami nejsou schopni tuto válku financovat. A pak je válka u konce.“ Dodal Orbán, podle nějž má Trump „podrobné plány“, jak ukončit rusko-ukrajinskou válku.
Nedostatek finanční a vojenské pomoci se už podepisuje na možnostech ukrajinské armády. Ukrajině údajně dochází munice natolik, že podle zpráv jí do konce měsíce dojdou rakety protivzdušné obrany na obranu měst.
„To znamená, že namísto snahy sestřelit čtyři z pěti ruských raket, jak je tomu nyní, bude muset Ukrajina brzy omezit své systémy protivzdušné obrany na sestřelení pouze jedné z pěti. To bude mít významný dopad na ukrajinská městská centra,“ uvedli podle deníku The Telegraph dva ukrajinští představitelé na bezpečnostní konferenci v USA.
Tyto zprávy přicházejí v době, kdy Rusko zvyšuje počet raketových a bezpilotních útoků na Ukrajinu. Při pátečním raketovém útoku na Oděsu zahynulo dvacet lidí, což je nejvyšší počet obětí války za jediný den v hlavním ukrajinském přístavním městě.
Ruští představitelé uvedli, že vědí, že Ukrajině dochází munice, a rozhodli se, že nastal čas k úderu. Podél frontové linie v Donbasu síly Moskvy pokračují v zatlačování a přestřelují ukrajinské síly, které si stěžují na tenčící se zásoby munice.
Rybar, ruský telegramový kanál napojený na ruské ministerstvo obrany, však uvedl, že ukrajinské síly stále kladou tuhý odpor a zdají se být poměrně dobře vyzbrojeny.
„Nepřítel disponuje množstvím bezpilotních letounů. Nejen vozidla a obrněná technika, ale dokonce i jednotliví vojáci jsou vystaveni shozům a úderům z dronů z pohledu první osoby, což svědčí o tom, že o zbraně není nouze,“ uvedl.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Jakub Makarovič
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.