Ocenil je za mimořádné osobní zásluhy o posílení ukrajinsko-české mezistátní spolupráce, podporu státní suverenity a územní celistvosti Ukrajiny, informovala ČTK senátní tisková tajemnice Lada Faldynová.
Šéfové parlamentních komor obdrží Řád knížete Jaroslava Moudrého. Vystrčil jej převezme v neděli v Praze od předsedy ukrajinského parlamentu Ruslana Stefančuka. Termín předání vyznamenání šéfce Sněmovny zatím nebyl zveřejněn. Stefančuk přijede do Prahy na konferenci předsedů parlamentů zemí Evropské unie, která se bude konat počátkem příštího týdne.
Řád knížete Jaroslava Moudrého byl založen v roce 1995 a je udílen občanům Ukrajiny i cizím státním příslušníkům za vynikající služby ukrajinskému státu a národu prezidentem Ukrajiny. Zelenskyj udělil řád Vystrčilovi a Pekarové Adamové na základě výnosu z letošního 14. dubna, uvedla Faldynová.
Vystrčil navštívil Ukrajinu loni v polovině dubna v čele senátní delegace, půldruhého měsíce po zahájení ruské agrese vůči této zemi. Cílem bylo podpořit ukrajinskou stranu a deklarovat, že ČR bere Ukrajinu za suverénní, samostatnou a fungující zemi. Vystrčil tehdy uvedl, že Ukrajina potřebuje další vojenskou a humanitární podporu a také podporu Ukrajincům, kteří byli vyhnáni ze svých domovů.
Předseda českého Senátu navštívil Kyjev i se svým polským protějškem Tomaszem Grodzkým. V projevu v ukrajinském parlamentu odmítl možnost územních ústupků Rusku a počínání ruských vojáků v ukrajinských městech přirovnal k nacistickému vyhlazení českých obcí. Senát pod Vystrčilovým vedením opakovaně podpořil Ukrajinu v jejím úsilí o členství v NATO a v EU.
Šéfka Sněmovny mimo jiné dovezla na polsko-ukrajinskou hranici neprůstřelné vesty pro Ukrajinky z lidskoprávních organizací, které sbírají důkazy o ruských válečných zločinech. Za 250 000 korun vydražila dary pro Sněmovnu od sankcionovaných šéfů obou komor ruského parlamentu, výtěžek posloužil na výrobu neprůstřelných vest.
Pekarová Adamová loni v říjnu na parlamentním summitu Mezinárodní krymské platformy vyzvala k vytvoření mezinárodního tribunálu pro zločin agrese vůči Ukrajině. Krymská platforma usiluje o obnovení územní celistvosti Ukrajiny a ukončení okupace poloostrova, který Rusko v rozporu s mezinárodním právem anektovalo v roce 2014.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: čtk
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.