Ještě před několika měsíci byla v Kyjevě přítomna velká nedůvěra k Donaldu Trumpovi, jehož pragmatismus a obchodnický přístup vzbuzovaly obavy, že by mohl Ukrajinu přinutit k ústupkům ve prospěch Ruska. Nyní však Ukrajinci začínají věřit, že právě jeho neortodoxní styl politiky by mohl být klíčem k ukončení vleklého konfliktu.
„Trump je obchodník. Ví, jak vyvíjet nátlak,“ řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj během Světového ekonomického fóra v Davosu. Zároveň dodal, že v jeho administrativě vidí šanci na přímější a rozhodnější přístup k řešení konfliktu.
Trumpův možný návrat by však mohl přinést i nepříjemné kompromisy. Ukrajina by mohla být nucena vzdát se některých svých předválečných cílů včetně obnovení plné kontroly nad Krymem a východním Donbasem. Zelenskyj naznačil, že země by mohla být postavena před těžké rozhodnutí, pokud by Trumpova administrativa tlačila na rychlé ukončení konfliktu.
Podle Kurta Volkera, který během Trumpova prvního funkčního období působil jako zvláštní zástupce USA pro Ukrajinu, může rok 2025 přinést zásadní obrat. „Rok 2024 byl rokem čekání – volby, váhání, pomalé rozhodování. Rok 2025 vypadá jako rok akce,“ uvedl Volker pro server Politico.
S tím souhlasí i bývalý ukrajinský ministr a současný prezident Kyjevské ekonomické školy Timofij Mylovanov. „Možná to nebude dobré – ale bude to mnohem lepší než za Bidena,“ uvedl Mylovanov.
Mnozí Ukrajinci totiž kritizují pomalý a opatrný přístup současné Bidenovy administrativy. „Biden řídil válku jako krizi, doufal, že ji lze prostě přečkat. Ale ta bouře nepřechází,“ řekl Mylovanov.
Trump, na druhé straně, je známý svým nekompromisním přístupem. Očekává se, že by mohl zatlačit na Putina například zesílením sankcí proti Rusku, mohl by využít zmrazených ruských aktiv na financování ukrajinské obrany nebo zvýšit energetický export USA, aby snížil Putinův válečný rozpočet.
I proto prezident Zelenskyj v Davosu Trumpovi otevřeně nabídl spolupráci. „Trump mi řekl, že udělá vše pro to, aby letos ukončil válku. A já jsem mu odpověděl: ‚My jsme váš partner‘,“ prohlásil ukrajinský prezident.
Příští týdny budou rozhodující pro budoucí směřování konfliktu. Podle Volkera by mohl Trump zahájit tlak na Putina okamžitě po svém nástupu do funkce. Pokud by Moskva neustoupila, očekává se, že Trumpův tým ukáže větší odhodlání a přitvrdí.
„Myslím, že Trump zavolá Putinovi a řekne mu, aby ukončil válku. Pokud Putin nesouhlasí, Trumpova administrativa podnikne kroky, které vyšlou jasný signál,“ uvedl Volker.
Mezi Ukrajinci panují rozdílné názory na Trumpa. Zatímco někteří obdivují jeho sílu a rozhodnost, jiní se obávají jeho nevyzpytatelnosti a pragmatismu. „Ukrajinci nevědí, co Trump udělá. Ale vědí, co dělal Biden,“ poznamenal Steven Moore, vedoucí projektu Ukraine Freedom Project.
Ukrajina stojí na křižovatce, kdy se musí rozhodnout, jakým způsobem dosáhnout míru. Trumpova politika by mohla přinést nový impulz, ale také těžká rozhodnutí. Jedno je jisté, Ukrajina potřebuje akci a Trump může být tím, kdo ji přinese.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Jakub Makarovič