„Pánové Vystrčil a Kolář přemýšlejí, jak prezidentovu cestu co nejvíce zkomplikovat a nejlépe ji zhatit. Hledají důvody, proč to vlastně nejde, aby Zeman do Pekingu v příštím roce jel. Vystrčilové a Kolářové by rádi přehlíželi, že obchod mezi Evropskou unií (EU) a Čínou dosáhl v roce 2020 objemu 709 mld. dolarů, takže je větší nežli obchod mezi EU a USA,“ připomíná Paroubek s tím, že bychom měli respektovat také to, že velká část českého exportu do Číny jde formou subdodávek zejména německému průmyslu.
Původní text ZDE.
Expremiér poukazuje na článek 12. července od autorky I. Křížové pod názvem „Hledá se termín čínské mise“. „Skutečným autorem článku je zřejmě nikoliv Křížová, ale náš výtečný diplomat a vůbec borec na zahraniční politiku Petr Kolář. V článku se několikrát objevují poněkud zpozdilé, ba přímo reakční názory bývalého diplomata P. Koláře, který se snaží prostřednictvím šéfa Senátu Vystrčila, jehož je poradcem, dlouhodobě pěkně mastit česko-čínské vztahy až do jejich úplného zničení,“ pokračuje Paroubek.
Oba panové podle něj v podstatě tvrdí: Žádný termín v příštím roce pro prezidentskou návštěvu prý není vhodný, s ohledem na to považte, ve druhé polovině roku bude probíhat české předsednictví EU. „Ale v rámci svých aktivit ke svému největšímu obchodnímu partnerovi, jímž je Čína, EU přece naopak bude mít jako celek zájem o rozvoj vzájemných vztahů,“ míní někdejší předseda vlády, zda cesta proběhne před českým předsednictvím EU nebo v jeho průběhu, je v zásadě jedno.
Jako další důvod, proč Zemanovi není tato cesta přána, uvádí: „Naši senátoři by rádi obrátili kolo dějin zpět před rok 1971 (tedy před uzavření paktu mezi prezidentem USA Nixonem a předsedou ČLR Mao Ce-tungem), ale ono to nějak nejde,“ zmiňuje, že senátoři také vyzvali k bojkotu ZOH v Pekingu, jež se uskuteční v únoru příštího roku. „Ale nikdo jich nedbá. A je dobře, že jich nedbá ani prezident republiky,“ dodává Paroubek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.