„Tam zaznělo: Kdybychom bydleli v kravíně. Tam není nic o tom, že v kravíně zrovna bydlí. Pán mluvil všeobecně o bydlení, u něhož je důležité, aby bylo vyhovující,“ zahájil host s odkazem na reportáž o „kravíně“.
FTV Prima se prý Homsiho ptala, zda ve slovech uprchlíka zněl podmiňovací způsob či nikoliv. Ten řekl, že ano, ale televize na to nezareagovala. „On sice mluvil o kravíně, ale ne tak, jak to bylo prezentováno,“ pokračoval Homsi. „Snažil jsem se jim tam volat, ale nic s tím neudělali,“ doplnil. Je to podle jeho názoru znehodnocení i jeho vlastní práce jakožto překladatele. Tito uprchlíci žijící na Vysočině se chovali nekonfliktně a rozhodně není na místě pokřivovat jejich obraz.
Pokud jde o libanonskou kauzu, Homsi je prý teď ve velmi obtížné situaci, protože mu krachuje firma a on nemá prostředky na to, aby ji zachránil. Únosci byli podle překladatele mladí muži, kteří islámskou víru nevyznávali nijak horlivě.
„Mluvili jako moji bývalí spolužáci ve škole, nadávali, možná islám dodržovali ještě méně, protože se nemodlili. Možná jeden nebo dva z nich. ... Ale já jsem nejen sebe, ale i ostatní přesvědčoval o tom, že to všechno dopadne dobře, protože tam je určitý cíl toho kriminálního činu a ten byl v podstatě výměnou,“ zaznělo z úst překladatele.
České soudy, čeští zpravodajci, ale i Česká televize nedělali, co měli, udeřil Homsi
Na 90 procent je přesvědčen o tom, že pětice Čechů vyjela do Libanonu, aby posléze mohla být vyměněna za Alího Fajáda. „To byla dohoda tří stran, jednalo se o dohodu pana Švarce s Fajádem a v jednu chvíli do toho vstoupilo české zpravodajství,“ prozradil. V součtu se prý jednalo o dvě cesty a Homsi měl za obě slíbené celkem 19 tisíc dolarů, tedy asi 450 tisíc korun. Dodnes však neviděl ani korunu, přestože celému projektu věnoval asi rok práce. „Měly to být peníze od pana Fajáda."
Sluší se připomenout, že advokát Jan Švarc byl také jedním z unesených Čechů a i on podal svůj pohled na celý případ.
České zpravodajství chtělo získat v Libanonu nějaké informace, ale únos byl dílem libanonských tajných služeb. Homsi v této souvislosti velmi vyčítá českým tajným službám, že se lépe nepostaraly o své občany. „My jsme čekali, že tam bude zabezpečení, které nám slíbila jak česká, tak libanonská strana,“ postěžoval si Homsi. Na české zpravodajské služby se hněvá, proto o celé kauze mluví, ačkoli byl důrazně vyzván, aby tak nečinil.
„Mám pocit, že se nás do toho všichni nějak snaží zatáhnout, přestože my jsme oběti. My jsme oběti především nedostatečné ochrany české strany svých občanů, kteří byli vysláni do takovéto země. A také toho, že české soudnictví nepostupovalo. A také toho, že Česká televize neodvysílala reportáž, kterou slíbila odvysílat panu Švarcovi o tom případu," řekl host.
Příjemná večeře s velvyslancem USA
Dostal možnost nahlédnout na celou kauzu ještě trochu v jiném světle, když večeřel s velvyslancem USA Andrewem Schapirem v Praze. „Včera jsem se sešel s panem Schapirem, velvyslancem USA v ČR, a měli jsme velmi příjemný rozhovor. Jeho to zajímalo, mě zajímalo, co si o tom myslí. Potvrdil to, že oni postupovali podle svých zákonů. A podle toho, co jsem se dozvěděl já, tak Česká republika postupovala částečně podle svých zákonů, protože policejní provokace, které byly použity, jsou zakázány zde v Evropě,“ naznačil překladatel.
Příště si prý dá velký pozor, kam pocestuje. Pozor si dá např. na letištích. „Nevíte, co se tam může stát, kdo tam na vás může čekat. Jak se to ostatně stalo panu Fajádovi, když přiletěl sem. ... A já nechci mít nic společného s ničím, co není objasněno.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp