Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám Ministerstva vnitra se k vydání Protivlivového manuálu pro sektor vysokých škol uchýlilo po naléhání rektora Univerzity Karlovy Tomáše Zimy. Ten chce zajistit, že budou čeští akademici vědět, jak se mají kupříkladu chovat v zahraničí či pokud je osloví agenti cizí mocnosti.
Dokument má českým akademikům pomoci bránit se snaze totalitních států o uplatňování vlivu na akademické instituce v demokratických zemích či pokusům o získání a následné zneužití vědeckého poznání těchto institucí.
Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám Ministerstva vnitra pedagogy vysokých škol varovalo, že špionáž je trestný čin. „Verbování k ní přitom může vypadat velmi nevinně. V Protivlivovém manuálu pro sektor vysokých škol popisujeme metody verbování i způsoby, jak mu předcházet, aniž byste se museli vzdát společenského života,“ píše.
Špionáž je trestný čin. Verbování k ní přitom může vypadat velmi nevinně. V Protivlivovém manuálu pro sektor vysokých škol popisujeme metody verbování i způsoby, jak mu předcházet, aniž byste se museli vzdát společenského života. Více zde: https://t.co/jPY8Vmx5me #vlivovepusobeni pic.twitter.com/kbJLS1yual
— CTHH MV (@CTHH_MV) July 13, 2021
Jak se nedostat do problémů a co dělat, až je kupříkladu osloví agent cizí moci, se dočtou v 63stránkovém manuále. „Dostává se Vám do ruky dokument, jehož cílem je pomoci Vám připravit se na to, že se můžete stát předmětem zájmu cizí moci, a zároveň jak na danou situaci reagovat. Chceme Vám představit základní myšlenku a obecný návod, jak postupovat v rámci prevence, jaké otázky si klást, co by měla pokrývat Vaše interní pravidla, ale i jak nastalé situace řešit a jak ve spolupráci s dalšími subjekty sektoru vysokého školství budovat společné know-how ve snaze o zvýšení odolnosti vůči vlivovému působení cizí moci,“ píše se v něm.
Kromě kapitol o kybernetické bezpečnosti či o sdílení znalostí, kde se pracovníci vysokých škol dozvědí, jak útočníci získávají informace, tedy například tím, že sociální jedinci včetně akademiků jsou náchylní, jelikož mají být snahu být nápomocní, získat uznání, „vypadat, jako někdo, kdo je velmi dobře informovaný“, a sklon „šířit klepy a pomluvy“, se v textu píše i o zneužití osobních informací a toho, jak by vysokoškolští pracovníci měli upravit své chování na sociálních sítích a to, co na nich sdílejí.
Dozvědí se tak velice důležité rady, které obsahují doporučení nesdělovat výši platu či aby nezveřejňovali informaci, že pracují na citlivém projektu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rak
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.