Večer předá ministr kultury Ilja Šmíd resortní ocenění perzekvovaným umělcům.
Už dnes dopoledne zavzpomínají na 70 let staré události účastníci pietního aktu v pražské Nerudově ulici. Připomenou si policií brutálně rozehnaný pochod studentů, kteří šli 25. února 1948 na Pražský hrad podpořit prezidenta Edvarda Beneše, aby neustupoval požadavkům komunistů. Z Nerudovy ulice se účastníci připomínkové akce přesunou na Hradčanské náměstí, kde položí věnce k soše prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka.
Obě akce se konají v rámci festivalu proti totalitě Mene Tekel. Jeho součástí bude i večerní udílení cen Dáma české kultury a Rytíř české kultury. Ocenění obdrží tvůrci, jejichž umělecká cesta byla násilně přerušena totalitní mocí, či byli kvůli svým nezlomným mravním postojům perzekvováni i zbavováni občanských práv a svobod v totalitních režimech.
Na odpoledne je na Václavské náměstí svolána demonstrace za svobodu, demokracii a svobodné podnikání. Akci pořádají zástupci občanských iniciativ, podnikatelských sdružení, některých politických stran a Konfederace politických vězňů.
Události takzvaného Vítězného února dnes kromě Prahy připomenou také akce v Brně či v Liberci. V Číhošti na Havlíčkobrodsku se bude sloužit mše za kněze Toufara umučeného v roce 1950 komunistickou tajnou policií.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp