Upozornění na knihu: Česká a moravská aristokracie v habsburské diplomacii

24.07.2018 10:56 | Zprávy

Právě vychází obsahově bohatý titul, který se zabývá císařskou diplomacií v 17. a 18. století a která vznikla jako výsledek spolupráce předních odborníků na dějiny raného novověku. Ti měli za úkol sestavit obraz fungování diplomatické sítě ve složité době, kdy se zvyšovaly nároky na zastoupení a kdy bylo nutné komplikovaně vyjednávat o aliancích proti nepřátelské Francii a Osmanské říši.

Upozornění na knihu: Česká a moravská aristokracie v habsburské diplomacii
Foto: Václav Fiala
Popisek: Setkání evropské šlechty v Karlových Varech

Text knihy čtenáře provede napříč Evropou a představí císařovy diplomaty, kteří museli být urození, bohatí a vzdělaní, aby mohli vyjednávat s ostatními panovníky a dlouhodobě působit u jejich dvora.

„Kniha se zabývá diplomatickými cestami vysoké šlechty působící ve službách rakouských Habsburků v barokním období. Spolu s těmito urozenými, jejichž značná část vlastnila statky v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, se podíváme doslova po celé Evropě. Budeme sledovat, jak zastupovali císaře Ferdinanda III., jeho syna Leopolda I. a vnuky Josefa I. a Karla VI. na svých misích od Lisabonu na západě až po Moskvu na východě, resp. od Stockholmu na severu po Řím na jihu,“ stojí v úvodu titulu.

ParlamentníListy.cz přináší ukázku z kapitoly, která se věnuje slavnostním vjezdům císařských velvyslanců.

„Slavnostní vjezdy měly svá specifická ceremoniální pravidla, o nichž ještě bude řeč, přesto nebyly všude stejné. Záleželo totiž na přírodních podmínkách a umístění města, do kterého se vjíždělo. Třeba v Benátkách, městě na laguně, se ke slavnostním vjezdům používaly luxusní gondoly a také ve Stockholmu se do města připlouvalo. I v Londýně hrála při vjezdu důležitou roli voda, tentokráte řeka Temže. Slavnostní vjezd totiž začínal v druhé polovině 17. století v Greenwichi, kde dotyčného očekával královský ceremoniář. V jeho doprovodu a společnosti šesti královských komorníků byl velvyslanec následně přepraven ve zlacené královské bárce (podobající se benátské gondole)k Toweru, kde bylo na počest vznešeného hosta vystřeleno šedesát dělových salv, a vyvěsila se standarda.“

Knihu vydává nakladatelství Lidové noviny.  

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Barbora Richterová

Slavnostní účtenková loterie

Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Michal David: Vláda má pomáhat Čechům a až pak Ukrajině, dělá to naopak

20:44 Michal David: Vláda má pomáhat Čechům a až pak Ukrajině, dělá to naopak

Zpěvák Michal David se kriticky vyjádřil k vládě premiéra Petra Fialy a jejímu přístupu k Ukrajině. …