Upozornění na knihu: Česká a moravská aristokracie v habsburské diplomacii

24.07.2018 10:56 | Zprávy

Právě vychází obsahově bohatý titul, který se zabývá císařskou diplomacií v 17. a 18. století a která vznikla jako výsledek spolupráce předních odborníků na dějiny raného novověku. Ti měli za úkol sestavit obraz fungování diplomatické sítě ve složité době, kdy se zvyšovaly nároky na zastoupení a kdy bylo nutné komplikovaně vyjednávat o aliancích proti nepřátelské Francii a Osmanské říši.

Upozornění na knihu: Česká a moravská aristokracie v habsburské diplomacii
Foto: Václav Fiala
Popisek: Setkání evropské šlechty v Karlových Varech

Text knihy čtenáře provede napříč Evropou a představí císařovy diplomaty, kteří museli být urození, bohatí a vzdělaní, aby mohli vyjednávat s ostatními panovníky a dlouhodobě působit u jejich dvora.

„Kniha se zabývá diplomatickými cestami vysoké šlechty působící ve službách rakouských Habsburků v barokním období. Spolu s těmito urozenými, jejichž značná část vlastnila statky v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, se podíváme doslova po celé Evropě. Budeme sledovat, jak zastupovali císaře Ferdinanda III., jeho syna Leopolda I. a vnuky Josefa I. a Karla VI. na svých misích od Lisabonu na západě až po Moskvu na východě, resp. od Stockholmu na severu po Řím na jihu,“ stojí v úvodu titulu.

ParlamentníListy.cz přináší ukázku z kapitoly, která se věnuje slavnostním vjezdům císařských velvyslanců.

„Slavnostní vjezdy měly svá specifická ceremoniální pravidla, o nichž ještě bude řeč, přesto nebyly všude stejné. Záleželo totiž na přírodních podmínkách a umístění města, do kterého se vjíždělo. Třeba v Benátkách, městě na laguně, se ke slavnostním vjezdům používaly luxusní gondoly a také ve Stockholmu se do města připlouvalo. I v Londýně hrála při vjezdu důležitou roli voda, tentokráte řeka Temže. Slavnostní vjezd totiž začínal v druhé polovině 17. století v Greenwichi, kde dotyčného očekával královský ceremoniář. V jeho doprovodu a společnosti šesti královských komorníků byl velvyslanec následně přepraven ve zlacené královské bárce (podobající se benátské gondole)k Toweru, kde bylo na počest vznešeného hosta vystřeleno šedesát dělových salv, a vyvěsila se standarda.“

Knihu vydává nakladatelství Lidové noviny.  

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Barbora Richterová

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Washington: Bystroň se setkal s hvězdou z okolí Donalda Trumpa

17:54 Washington: Bystroň se setkal s hvězdou z okolí Donalda Trumpa

Europoslanec německé Alternativy pro Německo (AfD) Petr Bystroň se během své cesty do USA při přílež…