Uprchlíci, do toho se Brusel plést nemá. Elity proti lidem. Dzurinda byl u Moravce velmi tvrdý k EU

31.03.2019 14:28 | Zprávy

Hosty druhé hodiny Otázek Václava Moravce byli profesor Jiří Přibáň, držitel českého a britského občanství, dále slovenský expremiér Mikuláš Dzurinda, jenž dnes působí v Bruselu a politoložka působící ve Vídni Anna Durnová. Debatovali o brexitu, ale shodli se, že nejde o brexit jako takový, ale o to, že nejen v Británii proti sobě stojí elity a obyčejní lidé. Evropská unie tentokrát u Moravce dostala na frak.

Uprchlíci, do toho se Brusel plést nemá. Elity proti lidem. Dzurinda byl u Moravce velmi tvrdý k EU
Foto: Hans Štembera
Popisek: Brexit, ilustrační koláž

„Jsme svědky střetu přímé a zastupitelské demokracie. Nikdo vlastně neví jak dál,“ poznamenal profesor Přibáň k chování Velké Británie ve věci brexitu. O britskou demokracii se prý nebojí, ale bojí se toho, jaké řešení brexitové situace se najde, protože již dnes je jasné, že ať už se najde jakékoli řešení této situace, polovina britské společnosti s tím nebude spokojena.

Durnová doplnila. že tu nejde ani tak o brexit, ale o západní společnost jako celek. Odehrává se tu kulturní souboj mezi lidmi, kteří profitují s globalizace a těmi, kteří se globalizace bojí takřka stejně jako čert kříže. „Tenhle kulturní souboj, tím bychom se měli zabývat více, než těmi demokratickými procesy. Když to řeknu radikálně, tak ty procesy jsme si nastavili sami. A sami je můžeme změnit. Možná by nám prospělo, kdybychom ty reflektory přesunuly z britské politiky Theresy Mayové a přesunuli je do společnosti, abychom viděli, co se ve společnosti opravdu děje,“ doporučila politoložka s tím, že jen tak bude možné udržet v chodu politický systém, státní instituce a věci s tím související.

I kdyby došli k tvrdému brexitu, může být dobrým odrazový můstkem k této důležité a složité debatě.

Dzurinda na dámu navázal. „Pokud si politici nepřiznají, že se od lidí vzdálili, že je toho multikulturalismu na lidi příliš mnoho, pokud si neuvědomují, že se lidi bojí migrace, což je v konzervativních zemích normální, nastane problém. Věci zašly příliš daleko a příliš rychle,“ varoval Dzurinda.

Někdejší slovenský premiér doplnil, že evropští úředníci a politici zapomněli na to, že evropské země mají různé kulturní tradice a často řeší věci svou cestou. A pokud to jsou demokratické cesty, tak je třeba je respektovat. Prostě a krátce řečeno, podle Dzurindy existují témata, do kterých se Brusel plést nemá. „Vzpomeňte si na povinné kvóty na uprchlíky, to bylo velmi surové,“ řekl jasně.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

plk. Ing. Zdeněk Nytra byl položen dotaz

změna kurzu

Dobrý den, chápu vás dobře, že vy nemáte problém s tím, když ODS ústy jejího předsedy dává nereálné sliby? V čem se ale pak lišíte od populistů, kterých je v parlamentu dost? Co se stalo s kdysi pragmatickou stranou, která hájila zájmy živnostníků a byla i racionální a často oprávněně kritická k EU,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vysklená okna, zapálené vlajky. Veganská feministická kavárna v Praze terčem útoků

7:58 Vysklená okna, zapálené vlajky. Veganská feministická kavárna v Praze terčem útoků

Podnik Safe space bookstore na pražském Žižkově, označující se za „první lidskoprávní knihkupectví a…