Rakouské ministersvo vnitra uvádí, že letos od ledna do listopadu dobrovolně opustilo Rakousko více než 1100 kosovských uprchlíků. Jejich země je považována za bezpečnou, a tudíž nemají velkou šanci na získání azylu. Naopak Iráčané a Afghánci mají výrazně lepší šanci, přesto i lidé z jejich řad se stále častěji vrací domů.
Podle neziskové organizace Caritas se od září až doposud rozhodlo vyrazit domů na 257 Iráčanů, 35 Afghánců a 53 Íránců, z nichž naprostá většina přečkávala ve Vídni. Celkem se tak vrátilo již více než 530 lidí zpět do Iráku, 120 do Afghánistánu.
„Mnozí z nich se bojí deportace a ponížení s ní spojeným,“ řekl mluvčí Caritas Martin Gantner, podle kterého se někteří vrací zpět za rodinami a jiní jsou zklamaní, že Evropa nedostála jejich očekáváním. Hledají nový „pocit bezpečí“, který jim v Rakousku chybí.
„Chtěli jsme mír, svobodu a budoucnost,“ řekl jeden ze tří Iráčanů, kteří se po třech měsících strávených v Rakousku vrací do vlasti. „Jenom nás tu ponižují,“ řekl druhý. „Byla chyba sem přijít. Lidé se tu na nás dívají, jako bychom byli teroristé, a jediné, co chceme, je mír. Ke psům se v Rakousku chovají lépe než k uprchlíkům – ti aspoň mají něco dobrého k jídlu a dokonce dostávají i oblečení.“
Rostoucí trend v návratech domů potvrdila i afghánská a irácká ambasáda ve Vídni s tím, že vydávají cestovní povolení tuctům svých občanů denně. „Lety pak z většiny financuje rakouské ministerstvo vnitra a Evropská unie.“
„Mnozí Iráčané tvrdí, že tu očekávali lepší sociální péči a mnoho z nich mělo také mylné představy o tom, jak dlouho potrvá azylový proces. Neuvědomili si, že budou muset čekat rok i déle, než se k nim budou moci přidat jejich rodiny,“ řekl Günter Ecker, šéf vídeňské organizace pro lidská práva.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: spa