Úřad vlády i některá ministerstva se zbaví mobilů od Huawei

18.12.2018 18:25 | Zprávy

Premiér Andrej Babiš (ANO) nařídil, aby se Úřad vlády ČR zbavil mobilů od čínské firmy Huawei. Stejně budou postupovat třeba Ministerstvo průmyslu a obchodu či Ministerstvo zdravotnictví. Uvedli to dnes premiér a mluvčí ministerstev. Podle Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) představuje používání hardwaru a softwaru od Huawei a další čínské firmy, ZTE, bezpečnostní hrozbu. Společnost Huawei tvrzení NÚKIB popřela.

Úřad vlády i některá ministerstva se zbaví mobilů od Huawei
Foto: Huawei
Popisek: Huawei

NÚKIB vydal v pondělí varování před používáním přístrojů a programů od Huawei a ZTE. Na první polovinu ledna chystá metodický pokyn pro úřady, jak postupovat. „Já jsem zjistil před několika měsíci, že máme na Úřadě vlády nějaké mobily od Huawei. Nevím, kde se tam vzaly. Zkrátka jsem nařídil, aby šly pryč,“ řekl dnes premiér Babiš ve Vídni, kde se účastnil fóra Afrika – Evropa.

I Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) kvůli varování stáhne všechna zařízení od Huawei a vymění je za jiné značky. „V případě soukromých mobilních zařízení zaměstnanců MPO připojovaných do sítě MPO dojde k ukončení přístupu,“ řekl ČTK mluvčí ministerstva Milan Řepka. Přístroje Huawei vymění za jiné i Ministerstvo zdravotnictví. Podle mluvčí úřadu Gabriely Štěpanyové používalo ministerstvo jen několik mobilů od Huawei.

Další úřady či státní firmy zatím upozornění vyhodnocují. „Varování analyzujeme,“ sdělil ČTK mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) nechal zmapovat situaci. „Na základě výsledků tohoto šetření a informace od NÚKIB učiní resort Ministerstva obrany takové kroky, aby tyto telefony nebyly pro zaměstnance Ministerstva obrany ani armády bezpečnostním ohrožením,“ uvedl Jakub Fajnor z tiskového oddělení ministerstva.

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) má nyní 120 telefonů a 184 modemů Huawei. „V tuto chvíli stále platí podmínky soutěže veřejných zakázek, kdy se soutěží podle parametrů,“ uvedla mluvčí úřadu Veronika Vároši. Podle ní je potřeba, aby NÚKIB vydal právně závazný dokument, kterým se pak budou úřady řídit. Ministerstvo dopravy podle Hany Kabourkové z tiskového oddělení úřadu má jen několik telefonů zmíněných značek, jež bude průběžně obměňovat. „Dodavatele služeb vyzveme k prověření situace,“ uvedla.

Ministerstvo spravedlnosti využívá od Huawei servery, síťové prvky i dvacítku telefonů, sdělil mluvčí úřadu Vladimír Řepka. Ministerstvo vyčká na vydání metodiky NÚKIB a nyní žádné výrobky Huawei nenakupuje. „Všem složkám resortu byla nyní centrálně do odvolání pozastavena možnost objednávek z rámcové dohody,“ doplnil mluvčí. Případná výměna zařízení by podle něj neznamenala větší problém.

Ministerstvo zahraničí sdělilo, že produkty Huawei a ZTE nepoužívá. Ministerstvo životního prostředí informovalo, že nemá komunikační a informační technologie od těchto značek. Zda má mobily, nyní ověřuje. „Podle nám dostupných informací nepředstavují riziko primárně mobilní zařízení, ale zásadní jsou komunikační a informační technologie v rámci celkové infrastruktury,“ doplnil Ondřej Charvát z tiskového oddělení úřadu. Ze zařízení Ministerstva vnitra je podle mluvčího úřadu Ondřeje Krátošky jen několik procent od Huawei a ZTE. Vnitro přijme opatření podle metodiky NÚKIB. Ministerstvo zemědělství zohlední situaci v tendrech, uvedl mluvčí úřadu Vojtěch Bílý. Teď nemá od ZTE a Huawei žádnou infrastrukturu jako servery nebo síťové prvky a z používaných 910 mobilů úřadu je pouze 77 od Huawei.

Státní podniky Správa železniční dopravní cesty a České dráhy (ČD), které patří pod Ministerstvo dopravy, budou postupovat v budoucnu podle pokynů ministerstva a vlády. „Společnost České dráhy ovšem neprovozuje na zařízeních Huawei žádné systémy a informace, které by souvisely s bezpečností státu,“ uvedl mluvčí ČD Petr Šťáhlavský. Polostátní energetická firma ČEZ nyní podle mluvčího podniku Ladislava Kříže používá jednotlivá zařízení od Huawei, ale není mezi nimi žádná kritická informační infrastruktura. Firma postupuje podle doporučení NÚKIB a čeká na metodický pokyn úřadu. Mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman uvedl, že úřad žádné klíčové systémy od Huawei nevyužívá.

Varováním NÚKIB se bude zabývat také například soukromá skupina PPF českého miliardáře Petra Kellnera. „Případně přijmeme patřičná opatření v souladu s platnou legislativou,“ řekla ČTK mluvčí PPF Zuzana Migdalová. PPF uzavřela dříve s Huawei memorandum o rozvoji telekomunikačních sítí, které ale PPF nezavazuje k odběru zařízení od Huawei.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Seriál Limity: Žádná sláva. Peníze poplatníků přitom nešly jenom z ČT

15:21 Seriál Limity: Žádná sláva. Peníze poplatníků přitom nešly jenom z ČT

ČT nepřestává diváky zásobovat novou tvorbou, ať už se jedná o pohádky nebo seriály. V novém roce je…