Národnědemokratická strana vznikla v roce 1964 a před několika lety již jeden pokus postavit ji mimo zákon proběhl. Tehdy se nakonec soud přiklonil na stranu NPD a strana mohla ve své činnosti dál pokračovat. Nyní se bude soud zabývat tím samým krokem znovu. „Je to velmi radikální strana. Nepřímo vyznávají násilí a rasismus. Jejich ideologie ohrožuje politickou kulturu v naší zemi. Pokud by nadále šířili své myšlenky, mohli by zničit náš politický systém,“ cituje deník politologa a experta na krajní pravici Hajo Funkeho.
O zákaz formálně požádala soud v Karlsruhe horní komora německého parlamentu. Jako důvod uvedla skutečnost, že NPD je rasistická, antisemitská a ohrožuje demokracii v zemi. Soud žádosti vyhověl a 1. května začne třídenní slyšení. Jak uvádí The Washington Post, NPD vystupňovala zastrašování svých politických oponentů v důsledku uprchlické vlny. „Poslední dva roky opět ukázaly, čeho je NPD schopna. Podněcují k nenávistným činům. Násilí vůči osobám a žhářské útoky směřované na uprchlická centra jsou důsledkem těchto aktivit,“ uvedl prezident Spolkové rady Sanislaw Tillich.
Celý text v angličtině najdete ZDE.
„Násilí iniciované krajně pravicovými silami je v Německu na vzestupu. Jak nedávno uvedl berlínský deník Tagesspiegel, policie eviduje za loňský rok 921 případů násilných případů, které má na svědomí krajně pravicová nebo neonacistická scéna,“ píše americký deník a dodává, že toto číslo je dvojnásobné ve srovnání s rokem 2014. V neméně varovném tónu The Washington Post zmiňuje hnutí PEGIDA a jejího vůdce Lutze Bachmanna, který stanul tento měsíc před soudem v Drážďanech kvůli obdobnému obvinění jako NPD.
Ve výčtu „krajně pravicových stran“ působících v Německu nesmí z pohledu amerického deníku chybět ani Alternative für Deutschland (AfD), která výrazně uspěla ve spolkových volbách minulý měsíc. „AfD je euroskeptická strana, ale není úplně jednotná v názoru na to, jak přísnou linii zaujmout ve vztahu k migrační krizi,“ konstatuje The Washington Post a cituje v závěru svého textu místopředsedu výše zmíněné NPD Franka Schwerdta, který rezolutně odmítá, že by Národnědemokratická strana šířila nenávist a násilí.
„Snaha zakázat činnost naší straně je politicky motivována. Mělo by nám být přece umožněno mít jiný názor na přistěhovaleckou politiku, než má vláda. Jsme v principu proti zakazování jakékoli politické strany. Něco takového vždy vzbuzuje podezření, že se politický establishment hodlá zbavit své politické konkurence,“ je přesvědčen Schwerdt.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro